Tiroidin foliküler adenom ve karsinomlarının ayırımında galectin-3 ve CD44V6 ekspresyonunun rolü
Tiroidin foliküler adenom ve karsinomlarinin ayiriminda galectin-3 ve CD44V6 ekspresyonunun rolü
- Tez No: 665575
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NİMET KARADAYI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Tiroidin foliküler karsinom ve adenomlarının ayırımında galektin-3 ve CD44v6 ekspresyonunun rolü Amaç: Foliküler karsinom ve adenomların ayrımında galektin-3 ve CD44v6 ekspresyonu birçok çalışmada sitolojik preperatlarda preoperatif olarak incelenmiş ve anlamlı sonuçlar elde edilmiştir. Bu çalışmada tiroid foliküler karsinom ve adenomlarının ayırımında galektin-3 ve CD44v6 ekspresyonunun patolojik tanıya yardımcı olup olamayacağı araştırıldı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Patoloji Kliniğinde 1992-2002 yılları arasında ve İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Ana Bilim Dalında 2001 yılına ait olgular olmak üzere toplam 60 adet foliküler adenom ve karsinom olgusu incelenmiştir. Bunların 20'si foliküler karsinom, 40 tanesi foliküler adenom olgusudur. Bu olguların galektin-3 ve CD44v6 ekspresyonu immunohistokimyasal olarak incelenmiştir. Her olgudan kapsüle bitişik alanlardan alınan kesitlere galektin-3 ve CD44v6 antikorları için HRP-AEC yöntemiyle immunohistokimyasal boyama uygulandı ve kesitler ışık mikroskobunda boyanma yok (-), fokal zayıf boyanma (+), orta yoğunlukta boyanma (++), kuvvetli boyanma (+++) olarak değerlendirildi. Bulgular: Immunohistokimyasal inceleme sonucunda foliküler karsinom ve adenom olgularının ayırımında galektin-3 ekspresyonunun anlamlı olduğu saptanmıştır (p0.05). Sonuç: Tiroidin foliküler karsinom ve adenomlarının ayırımında galektin-3'ün tanıyı destekleyici potansiyel bir antikor olduğu, CD44v6'nın ise bu ayırımda bir önemi olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Role of galectin-3 and CD44v6 expression in the differentiation of the follicular carcinoma and adenoma of the thyroid Objective: The role of the galectin-3 and CD44v6 expression in the differentiation of the thyroid follicular carcinoma and follicular adenoma were investigated in many preoperative cytologic samples and significant results were achieved. In this study, we investigated galectin-3 and CD44v6 as potential supportive markers of histopathologic diagnosis in the differentiation of follicular carcinoma and adenoma of thyroid in conventional tissue sections. Material and Method: A total of 60 thyroidectomy specimens from Kartal Dr. Lütfi Kırdar Training and Research Hospital and Istanbul University Cerrahpasa Medical Faculty Pathology Department were investigated retrospectively. Twenty cases of the 60 thyroidectomy specimens were diagnosed as follicular carcinoma and 40 cases were diagnosed as follicular adenoma. Sections taken adjacent to the capsule of the nodule were stained immunohistochemically by HRP-AEC method for galectin-3 and CD44v6 antibody. Then sections were investigated under light microscope and labeled as no staining (-), focal weak staining (+), moderately intense staining (++), intense staining (+++). Results: Galectin-3 expression was significant in the differentiation of the follicular carcinoma and adenoma (p0.05). Conclusion: Galectin-3 was determined as a potential marker in the diagnosis of follicular carcinoma but CD44v6 expression was not a diagnostic value in the differentiation of follicular carcinoma and adenoma.