Tavşanlarda nazal kemik kırıklarının/defektlerinin ve cilt flebinin intraoperatif nano-mineralize matriks (kollajen+mineral seramik) uygulanması sonrası iyileşme sonuçlarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 665588
  2. Yazar: ZAUR NAGHIYEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER KARAKOÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Tavşanlarda nazal kemik kırıklarının/defektlerinin ve cilt flebinin intraoperatif nano-mineralize matriks (kollajen+mineral seramik) uygulanması sonrası iyileşme sonuçlarını değerlendirmektir. Materyal ve Metod: Bu çalışma 9 Yeni Zellanda tavşanında yapıldı. Tüm hayvanların ön-üst, sağ-sol yan ve oblik fotoğrafları çekildi. Her hayvanın sağ nazal kemiği kontrol grubu, sol nazal kemiği deney grubu olarak planlandı. Hem deney, hem de kontrol grubunda nazal kemikler ortaya konduktan sonra nazal kemiğin uzun hattına paralel 5 mm genişliğinde ve 10 mm uzunluğunda kemik segment çıkarıldı. Sol nazal kemiğe (deney grubuna) defekt alanına ve burun kemiği üzerine, subperiostal alana nano-mineralize matriks (SBM® Science & BioMaterials Lourdes/France) yerleştirildi, sağ nazal kemiğe (kontrol grubuna) ise defekt hattı ve subperiostal alana herhangi işlem yapılmadan, flep tekrar eski yerine yatırılarak, kesi hattı primer 4.0 vikril ile sütüre edildi. Tavşanlar 28 günün sonunda ön-üst, sağ-sol yan ve oblik fotoğrafları çekildikten sonra sakrifiye edildi. Defekt alanlarından ve üstündeki yumuşak dokudan histopatolojik inceleme için örnekleme yapıldı. Işık mikroskobu altında her örneğe ait kesitler ayrı ayrı akut inflamasyon, kronik inflamasyon, vaskülarizasyon, fibrozis ve yabancı cisim reaksiyonu, kemik proliferasyonu, kemik/kemik ve kemik/periost flebi arası dokunun karakteri ve yeni oluşan iyileşme dokusunun hücre yapısı araştırıldı ve karşılaştırıldı. Bulgular: Kontrol grubunda defekt alanında ve defekt üstü yumuşak dokuda yedişer örnekte akut inflamasyon yanıtı saptanmadı, diğer iki örnekte akut inflamasyon mevcuttu. Kronik inflamasyon bulguları 7 örnekte bulunmazken, 2 örnekte saptandı. Vaskülarizasyon tüm örneklerde saptandı. Fibrozis 6 örnekte saptanmazken, 3 örnekte saptandı. Yabancı cisim reaksiyonu 8 örnekte saptanmazken, 1 örnekte saptandı. Yeni kemik çoğalması 6 örnekte saptanırken, 3 örnekte saptanmadı. Boş lakün segmenti ve hiposelülarite hiç bir örnekte saptanmadı. Deney taraf defekt alanında ve defekt üstü yumuşak dokuda yedişer örnekte akut inflamasyon yanıtı saptanmadı, diğer iki örnekte akut inflamasyon mevcuttu. Kronik inflamasyon bulguları 4 örnekte gözlenmezken, 5 örnekte saptandı. Vaskülarizasyon tüm örneklerde saptandı. Fibrozis 3 örnekte saptanmazken, 6 örnekte saptandı. Yabancı cisim reaksiyonu 6 örnekte saptanmazken, 3 örnekte saptandı. Yeni kemik çoğalması tüm örneklerde saptandı. Boş lakün segmenti ve hiposelülarite 8 örnekte saptanmazken, 1 örnekte saptandı. Makroskopik görüntü olarak deney tarafında daha kalın periost reaksiyonu ve kemik oluşumu görüldü. Mikroskobik bulgular açısından kontrol grubu ile deney grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmasa da (p>0,05), deney tarafında daha fazla tavşanda, yeni kemik yapımı, daha şiddetli vaskülarizasyon, kronik inflamasyon ve fibrozis gibi yara iyileşmesinin daha ileri aşamaları görülmektedir. Sonuç: Nano-mineralize matriks, nazal kemik defekt ve kırıklarının onarımı ve yara iyileşmesinin desteklenmesinde kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To assess the results of evaluation of nasal bone fracture/defects and skin flap recovery results after intraoperative application of nano–mineralized matrix (collagen+mineral seramics) in rabbits. Material and Methods: This study was done in 9 New Zealand rabbits. All animals of the front-upper, left and right side and oblique photographs were taken. Each animal's right nasal bone was planned as a control group, while the left nasal bone of each animal was planned as experimental group. After both nasal bones were exposed in both experimental and control groups, a 5 mm wide 10 mm bone segment was removed parallel to the long line of the nasal bone. A nano-mineralized matrix (SBM® Science & BioMaterials Lourdes/France) was placed in the left nasal bone defect and subperiosteal area (at the experimental group), and no procedure was performed on the right nasal bone (control group) defect line and subperiostal area, the flap was reinserted and the incision line was sutured with primary 4.0 vicryl. The rabbits were sacrificed at the end of the 28th day after the front-top, right-left side and oblique photographs were taken. Sampling was performed for histopathological examination from the graft areas and soft tissue above. Individual acute inflammation, chronic inflammation, vascularization, fibrosis and foreign body reaction, bone proliferation, the character of tissue between bone/bone and bone/periosteal flap, and the cell structure of newly formed healing tissue were investigated and compared under light microscopy by taking sections from all samples. Findings: In the control group, there was no acute inflammatory response in seven samples in the defect area and in the soft tissue above the defect, while the other two samples had acute inflammation. Chronic inflmation findings were not found in 7 sample, but were found in 2 samples. Vascularization was detected in all samples. Fibrosis was detected in 3 samples, but not in 6 samples. The foreign body reaction was detected in 1 samples, but not in 8 samples. No evidence of the empty lacunum was found in any of samples. Bone proliferation was observed in 6 specimens, while 3 specimens were not observed. At the experimental group, there was no acute inflammatory response in seven samples in the defect area and in the soft tissue above the defect, while the other two samples had acute inflammation. Chronic inflmation findings were not found in 4 sample, but were found in 5 samples. Vascularization was detected in all samples. Fibrosis was detected in 6 samples, but not in 3 samples. Foreign body reaction was detected in 3 samples, but not in 6 samples. The empty lacunum was detected in 1 samples, but not in 8 samples. Bone proliferation was observed in all samples. However, although no statistically significant difference was found in all comparisons between the control group and the experimental group (p> 0.05), thicker periosteum reaction and bone formation were observed on the experimental side as a macroscopic image. As microscopic findings, on the experimental side, more rabbits are seen new bone formation and in the further stages of wound healing, such as chronic inflammation, more severe vascularization and fibrosis. Result: No statistically significant difference was found in nasal operations when comparing nano-mineralized matrix with the histological features of the body's own wound healing in the nasal bone and soft tissues of the nose. However, when macroscopic and microscopic findings were examined, it was evaluated that the nano-mineralized matrix can be used to repair nasal bone defects and fractures and support wound healing.