Kayropraktik uygulamaların yaşam kalitesine etkisinin Dünya Sağlık Örgütü (WHOQOL) anketiyle değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of chiropractic care on the quality of life with the world health organization WHOQOL-bref) survey
  1. Tez No: 665587
  2. Yazar: EMSAL SALIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KEREM ALPTEKİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ VEYSEL ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Ortopedi ve Travmatoloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Physiotherapy and Rehabilitation, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çalışmamızın amacı, nonspesifik ağrıları olan ofis çalışanlarında kayropraktik uygulamaların yaşam kalitesine etkisinin Dünya Sağlık Örgütü ölçeğiyle (WHOQoL-BREF) değerlendirmesidir. Nonspesifik boyun, sırt, bel ve/veya ekstremite ağrısı olan 20- 65 yaş arası 77 ofis çalışanı, araştırmaya dahil edildi. Ofis çalışanlarına kayropraktik uygulama olarak, Nimmo reseptör-tonus, Thompson masa destekli drop, kinezyo bantlama ve Activator® teknikleri uygulandı. Bireylerin her birine en az bir kez kayropraktik tedavi aldı. Kayropraktik uygulamadan 2 hafta sonra, yaşam kalitesi WHOQoL-BREF kısa anketi ile değerlendirildi. WHOQoL-BREF ölçeği; toplam skorun yanında alt boyutlarda genel sağlık durumu, fiziksel sağlık, psikolojik durum, sosyal ilişkiler ve çevre olmak üzere 5 alandan oluşuyordu. Tanımlayıcı, kesitsel çalışmamızda, kadın ve erkek yüzdeleri sırasıyla %70,33 (n=54) ve %29,87 (n=23)) idi. Bireylerin büyük çoğunluğu, 34-49 yaş aralığında (%44,15), üniversite mezunu (%72,72) ve bekardı (%67,53). Kayropraktik uygulama nedeni olarak, sadece nonspesifik bel ağrısı (%22,08), sadece nonspesifik boyun ağrısı (%20,78), boyun artı sırt artı bel ağrısı (%11,69), sadece nonspesifik sırt ağrısı (%10,32) büyük çoğunluğu oluşturdu. Kayropraktik uygulama olarak, sadece Nimmo reseptör-tonus tekniği ile tedavi alanlar %59,74 ve Thompson masa destekli drop artı Nimmo reseptör-tonus tekniği ile tedavi alanlar %20,78 idi. Toplam 77 ofis çalışanının Kayropraktik uygulama sonrası WHOQoL-BREF yaşam kalitesi ölçeği boyutlarında aldıkları puanlar (Ortalama±SS (%)), toplam skor %71,21±7,91; genel sağlık durumu %81,49±14,43; fiziksel sağlık %80,38±10,49; psikolojik sağlık %73,16±11,68; sosyal ilişkiler %70,41±12,43; çevre %65,58±10,91 idi. Ofis çalışanlarının tanımlayıcı özelliklerine göre WHOQoL-BREF boyutlarında aldıkları puanlar incelendiğinde, kadınların erkeklere ve 18-35 yaş grubunun 50-65 yaş grubuna ve evlilerin bekarlara göre istatistiksel açıdan anlamlı daha yüksek puanlar aldığı gözlendi (p≤0,05). Kayropraktik uygulamaların WHOQoL-BREF ölçeğinde özellikle fiziksel sağlık ve genel sağlık alt boyutlarını etki edebileceği ve bunun yanında WHOQoL-BREF yaşam kalitesi ölçeğinde toplam skor ve alt boyut skorlarının en fazla %100 olabileceği dikkate alındığında; çalışmamızdan elde edilen bulgular, kayropraktik uygulamaların ofis çalışanlarının yaşam kalitesine olumlu etkileri olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to evaluate the quality of life by World Health Organization scale (WHOQoL-BREF) among office workers with nonspecific pain receiving chiropractic care. 77 office workers, age interval 20- 65, who had nonspecific neck, thoracic, back and/or extremity pain, were included in the study. As a chiropractic care; they received Nimmo receptor-tonus, Thompson drop table, Kinesio taping and/or Activator® techniques. Every office worker had received at least one chiropractic care. After 2 weeks of chiropractic care, the quality of life was evaluated by WHOQoL-BREF short survey. WHOQoL-BREF scale was consisted of total score and 5 areas of sub-dimensions: general health, physical health, psychological state, social relations and the environment. In our descriptive, cross-sectional study, the female and male percentage was 70.33% (n= 54), and 29.87% (n= 23) respectively. Most of the sample had between 34-49 years of age (44.15%), a university degree (72.72%), and single (67.53%). The reason for chiropractic care was only nonspecific low back pain (22.08%), only nonspecific neck pain (20.78%), neck plus thoracic plus low back pain (11.69%), only nonspecific thoracic pain (10.32%) for the majority of the population. As a chiropractic care, the percentage of those receiving only Nimmo receptor-tonus technique was 59.74%, and Thompson drop table plus Nimmo receptor-tonus technique was 20.78%. WHOQoL-BREF scale scores after Chiropractic care (Mean ± SD (%)) were 71.21% ± 7.91 (total score); 81.49% ± 14.43 (general health status); 80.38% ± 10.49 (physical health); 73.16% ± 11.68 (psychological health); 70.41% ± 12.43 (social relationships); 65.58% ± 10.91 (environment). The statistical analysis of WHOQoL-BREF dimensions according to the descriptive characteristics of office workers revealed that women had significantly higher scores than men, 18-35 age group had higher scores when compared to the 50-65 age group, and also married ones had significantly higher scores than singles (p≤0.05). Considering that the Chiropractic care can affect especially the physical health and general health sub-dimensions of WHOQoL-BREF scale, and also the maximum score can be 100% on WHOQoL-BREF scale; the findings of our study may suggest that chiropractic care has positive effects on the quality of life of office workers