Güneydoğu Anadolu Bölgesi Antepfıstığı yetiştiriciliğinde tarımsal uygulamaların toprağın fiziksel, kimyasal bileşenleri ve Bacillus spp. dağılımına etkisi
Effect of agricultural practices on pistachio cultivation of the Southeastern Anatolia region in terms of the physical, chemical components of the soil and distributi on of Bacillus spp.
- Tez No: 665597
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN CAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Ziraat, Biology, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Güneydoğu Anadolu Bölgesi Antepfıstığı bahçeleri ve uzun yıllardır mayın döşeli olan sınır bölgesi çalışma alanı olarak belirlenmiştir. Mayınlı alanlardan (Alan I), doğal yetiştiriciliğin yapıldığı Antepfıstığı bahçelerinden (Alan II) ve tarımsal uygulamaların (pestisit uygulama, gübreleme ve toprak işlemenin) yapıldığı (Alan III) alanlardan alınan toprak örneklerinin fiziksel, kimyasal, biyolojik ve ağır metal içerikleri açısından karşılaştırılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre topraklar kil, killi tın, siltli tın, kumlu killi tın ve tınlı, hafif alkali reaksiyonlu ve kireçli bulunmuştur. Toprak örneklerinin tuzsuz, organik madde ve toplam N'un yetersiz, K ve Mg içeriğinin yüksek ve ağır metal Pb içeriğinin ise toksik düzeyde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Southeastern Anatolia Region pistachio orchards and the border area that has been mined for many years have been determined as the study area. Soil samples were taken from mined areas (Area I), pistachio gardens (Area II) where natural cultivation is carried out, and areas where cultural practices (pesticide application, fertilization and soil cultivation) (Area III) were taken and compared in terms of physical, chemical, biological and heavy metal contents. According to the results of the research, the soils were found to be clay, clay loam, silty loam, sandy clay loam and loam, slightly alkali and limy. It has been determined that soil samples are salt-free, organic matter and total N are insufficient, K and Mg content is high and heavy metal Pb content is toxic.