Titanyum dioksit nanopartiküllerinin buğdayda çimlenme ve büyüme üzerine etkileri
Effects of titanium dioxide nanoparticles on germination and growth of wheat
  1. Tez No: 665598
  2. Yazar: BÜŞRA BOZKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ATEŞ SÖNMEZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Buğday, dünyada ve ülkemizde ekim alanı bakımından yüksek bir paya sahip olması ve temel besin maddelerinin hammaddesini oluşturması nedeniyle, önem arz eden stratejik bir bitkidir. Artan besin ihtiyacı ile birlikte tarımsal uygulamalarda stresin etkilerini azaltmak, ürün verimini ve kalitesini arttırmak için kullanılan güncel alternatiflerden biri de nanopartiküllerin uygulanmasıdır. Titanyum dioksit (TiO2) biyolojik uyumluluğu, farklı boyut ve şekillerde sentezlenebilmesi, üstün fotokatalitik aktivite özelliği ve korozyon direnci gibi avantajlarından dolayı farklı alanlarda kullanılan bir nanopartiküldür. Bu tez çalışmasının amacı TiO2 nanopartiküllerinin buğdayın (Triticum aestivum L.) çimlenmesi, kök ve sürgün uzunluğu gibi morfolojik parametreleri üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Çalışmada petride dört farklı konsantrasyonun (500, 1000, 2000 ve 3000 mg/L), MS ortamında 10, 30, 60 mg/L TiO2 dozlarının ve toprakta 20, 40, 60, 80, 100 mg/kg TiO2 konsantrasyonlarının ekmeklik buğdayın sürgün ve kök gelişimine etkileri belirlenmiştir. Çalışma sonucunda petrilere ekilen tohumlarda 2000 mg/L'ye kadar olan TiO2 dozlarının buğday bitkisinin kök ve sürgün gelişimini olumlu etkilediği, ancak 3000 mg/L'lik konsantrasyonda azalma olduğu belirlenmiştir. En yüksek çimlenme oranı, 2000 mg/L'lik TiO2 dozunda görülmüş ve TiO2'nin çimlenme üzerinde olumlu bir etkisinin olduğu gözlemlenmiştir. MS ortamında ise en yüksek sürgün ve kök uzunlukları 60 mg/L'de tespit edilmiştir. Toprakta yapılan uygulamalarda ise 80 mg/kg'ye kadar artış olduğu, 100 mg/kg'de ise kontrole kıyasla azalma olduğu saptanmıştır. Bu tez çalışması ile farklı konsantrasyonlardaki TiO2 uygulamalarının bitki gelişimine etkisi ortaya konulmuştur. Bu kapsamda TiO2 nanopartiküllerinin buğday bitkisi gelişimini farklı uygulamalarda belirli bir doza kadar olumlu etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Wheat is an important supply strategic crop, as it has a high share in the world and in our country in terms of cultivation area and constitutes the raw material of basic nutrients. Nanoparticles are one of the current alternatives that are used to reduce stress in agricultural practices and to increase and increase crop yields with the increasing nutritional requirement. Titanium dioxide (TiO2) can be biological, it can be synthesized in different sizes and shapes, it is a nanoparticle used in different environments due to its advantages such as superior photocatalytic activity and abrasion resistance. The aim of this thesis study is to investigate morphological species such as germination, root and shoot length of wheat (Triticum aestivum L.) of TiO2 nanoparticles. In the study, four different seven (500, 1000, 2000 and 3000 mg/L), MS, 10, 30, 60 mg/L TiO2 doses and 20, 40, 60, 80, 100 mg/kg TiO2 inches in the soil were obtained from the shoots and buds of bread wheat. the cycle of origin change. The study showed that TiO2 doses up to 2000 mg/L in seeds sown in petri dishes positively affect the root and shoot development of wheat plants, but a decrease of 3000 mg/L was found. The highest germination rate was observed at a TiO2 dose of 2000 mg/L and it was observed that TiO2 had a positive effect on germination. In MS environment, the highest shoot and root lengths were determined at 60 mg/L. It has been determined that there is an increase of up to 80 mg/kg in the applications made in the soil, and a decrease in control at 100 mg/kg. With this thesis study, the effects of different finished TiO2 applications on plant growth have been revealed. This is the scope cycle that TiO2 nanoparticles positively affect wheat plant growth up to a certain dose in different applications.