Spontan kranial intraparankimal hematomlu hastaların retrospektif incelemesi
Clinical retrospective examination of patients with spontaneous cranial intraparankimal hematoma
  1. Tez No: 665641
  2. Yazar: SERDAR CENGİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ ERDEM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Spontan intraserebral hematom gelişen hastalardaki risk faktorlerini ve bu faktörlerin hastalık progresyonu ve dizabilitesi üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bakanlığı Ankara Eğitim ve Araştirma Hastanesi Beyin ve Sinir cerrahisi kliniğinde 2010-2020 yılları arasında spontan intraserebral hematom tanısı konularak tedavi edilen 129 olgu retrospektif olarak çalışmaya dahil edildi. Spontan intraserebral hematom tanısı konulan hastalar primer ve sekonder spontan intraserebral hematom başlığı altında incelendi. Bulgular: Cinsiyet, ileri yaş, hipertansiyon varlığı, antiagregan ve antikoagulan kullanımı intraserebral hemoraji için risk faktoru olarak belirlendi. Başvuru sırasındaki Glaskow Koma Skalasının düşük, Modifiye Rankin Skalasının yüksek değerde olmasını kötü prognoz, yüksek mortalite ve taburculuk sonrası yüksek özürlülük ile doğrusal olarak ilişkili olduğu saptandı. Sonuç: İntraserebral hemorajilerde altta yatması olası risk faktörlerinin bilinmesinin ve hastaların ilk değerlendirmeleri klinik progresyona ışık tutacağından, mümkün olduğunca ayrıntılı yapılmasının mortalite ve özürlülüğü azaltan unsurlar olduğu bir kez daha ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the risk factors and the effects of these factors on disease progression and disability in patients with spontaneous intracerebral hematoma. Material and Method: 129 patients who were treated with the diagnosis of spontaneous intracerebral hematoma between 2010-2020 in the Department of Brain and Nerve Surgery of the Ministry of Health Ankara Training and Research Hospital were included in the study retrospectively. Patients diagnosed with spontaneous intracerebral hematoma were examined under the heading of primary and secondary spontaneous intracerebral hematoma. Results: Male gender, older age, presence of hypertension, use of antiaggregant and anticoagulants were determined as risk factors for intracerebral hemorrhage. It was found that low Glaskow Coma Scale and high Modified Rankin Scale at admission were linearly related to poor prognosis, high mortality and high disability after discharge. Discussion: It has once again been demonstrated that knowing the risk factors that may underlie in intracerebral hemorrhages and making the first evaluations of the patients as detailed as possible are the factors that reduce mortality and disability, since they will shed light on clinical progression.