Ankara ilinde 2020 yılında hastane acil servislerinden 112 sevk sistemi kullanılarak yapılan hastaneler arası nakillerin değerlendirilmesi
Analyse of interhospital transfers from emergency departments by using 112 transfer system in Ankara province in 2020
- Tez No: 665642
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALİ CEYHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Giriş:Kritik durumdaki hastaların sağlık sistemiyle ilk buluşma noktası acil sağlık hizmetleridir.Acil sağlık hizmetlerinin analizi; ihtiyaçların belirlenmesi ve kaynakların etkin kullanılmasında önemlidir. Bu çalışmada 2020 yılında 112 ambulansları ve kendi özel imkanları ile Ankara ilindeki hastane acil servislerine başvuran, farklı gerekçeler nedeniyle 112 ambulansları ile başka bir hastanenin acil servislerine ve yataklı tedavi kliniklerine nakledilen hastalar analiz edildi.Yöntem: 01.01.2020-31.12.2020 tarihleri arasında Ankara ili içerisindeki hastane acil servislerinden hastane imkanlarındaki yetersizlikler nedeniyle başka bir hastanenin acil servisine veya yataklı tedavi kliniğine yapılan tüm hasta nakil verileri Ankara ili 112 sisteminden Excell XML dosyası olarak alındı. Veriler yaş, cinsiyet, triaj kodu, sevk eden hastane bilgisi, sevk edilen hastane bilgisi, nakil sebebi, ICD tanı kodu, nakil tarihi ve nakil süresini içermekteydi, bu veriler retrospektif olarak analiz edildi. ICD tanı kodlarına göre hastalık grupları oluşturuldu. Hastaneler mevcut kapasitelerine ve özelliklerine göre sınıflandırıldı. Verilerin analizi IBM SPSS ver 23.0 istatistiksel paket programı kullanılarak yapıldı.Bulgular: Toplam (n=42220) hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların %55.75' inin(n=23538)erkek,%44,25 inin(n=18682) kadın olduğu belirlendi. Nakillerin %88.48 inin(n=37356) dahili hastalıklar nedeniyle olduğu belirlendi. Nakillerin %9.68 inin(n=4088) travmalar nedeniyle olduğu belirlendi. Nakillerin %55.25'inin(n=23326) devlet hastanelerinden yapıldığı belirlendi. Nakillerin %63.64'ünün(n=26870) eğitim ve araştırma hastanelerine yapıldığı belirlendi. Nakillerin %56,88(n=24015) ileri tetkik ve tedavi/uzman hekim ihtiyacı nedeniyle olduğu belirlendi.Ortalama sevk süresi 66 dakika olarak belirlendi.Sonuç:Yapılan nakillerin çoğu ileri tetkik ve tedavi/uzman hekim ihtiyacı ve yoğun bakım ihtiyacı nedeniyle gerçekleşmiştir.Nakillerin azaltılması için ihtiyaca göre yoğun bakım ünitesi yatak sayıları artırılabilir ve uzman hekimlerin hastanelere homojen dağılımı sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
Introduction:The first meeting point of critically ill patients with healthcare system is emergency medical services.Analysis of emergency medical services is important in determining needs and using source efficiently.In this study,patients were analysed who admitted hospital emergency departments in Ankara province by 112 ambulances or self facilities and transferred another hospitals' emergency departments or inpatient treatment clinics by 112 ambulances for different reasons in 2020. Method: For this study, all interhospital transfers from hospital emergency departments to another hospitals' emergency departments or inpatient treatment clinics due to insufficient hospital facilities in Ankara province between 01.01.2020 and 31.12.2020 datas were received as an Excell XML file from Ankara 112 system.Datas included age,gender,case triage code,the hospitals where the patients transferred,transfer reason,ICD diagnostic code and the time of transfer,these datas were analysed retrospectively.Cases were classified according to ICD diagnostic codes.Hospitals were classified according to their capacity and specialties.For data analyse,we used IBM SPSS ver 23.0 statistical package program.Results: We included (n=42220) patient in our study. 55.75% (n=23538) of the patients were male and 44.25% (n=18682) were female. 88.48% (n=37356) of all transfers were medical diseases. 9.68%(n=4088) of all transfers were traumas.55.25%(n=23326) of all patients transferred from state hospitals.63.64%(n=26870) of all patients transferred to education and research hospitals.56.88%(n=24015) of all patients were transferred for advanced examination and treatment/specialist physician requirement.Mean transfer duration was 66 minutes. Conclusion: Most of patients were transferred for advanced examination and treatment/specialist physician and intensive care unit requiements.To reduce interhospital transfers; according to requirements ,intensive care units capasities would be increased and specialist physicians would be worked all type hospitals homogenously.