1-24 ay arası idrar yolu enfeksiyonu geçiren çocuklardaki antibiyotik direnci ve antimikrobiyal profilaksinin antibiyotik direncine etkisi
  1. Tez No: 665643
  2. Yazar: BETÜL ÜNVERDİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ŞEMSA ÇAYCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Ġdrar yolu enfeksiyonları çocukluk çağında üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra en sık görülen enfeksiyondur. Günümüzde ĠYE Ģüphesi olan bütün hasta bireylerde tedavi gecikmesi; ürosepsis, ürolitiyazis, böbrek absesi, renal skar gibi bazıları geri dönüĢsüz komplikasyonlar ve kalıcı böbrek parankimal hasarına neden olabilileceği için tedaviye mümkün olduğunca erken baĢlamak gerekmektedir. Ampirik tedaviyi seçerken de antimikrobiyal ajanların bazılarına karĢı artan direnç oranlarını göz önünde bulundurarak uygun bir antibiyotik seçimi gerekmektedir. ArtmıĢ antibiyotik dirençlerinin bir sebebi de profilaktik antibiyotik kullanımıdır. ÇalıĢmamızda çocukluk çağında tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarında profilaksi amacıyla antibiyotik kullanımının direnç geliĢimine etkisinin araĢtırılması amaçlanmıĢtır. Gereç ve Yöntemler: ÇalıĢmaya Ankara Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hematoloji Onkoloji Eğitim AraĢtırma Hastanesi'ne 1 Ocak 2016- 1 Ağustos 2019 arasında baĢvuran idrar yolu enfeksiyonu tanısı almıĢ 1-24 ay yaĢ grubu profilaksi alan 133, profilaksi almayan 86 olmak üzere toplam 219 hasta dahil edilmiĢtir. Hastaların laboratuvar bulguları retrospektif olarak IBM SPSS Statistics Version 25.0 programı kullanılarak analiz edildi. Bulgular: ÇalıĢmamıza dahil edilen 219 hastadan; 113'ü (%51,6) kız, 106'sı (%48,4) erkekti. Hastaların mevcut yaĢ ortalaması 9,68±5,74 ay iken; kızlarda 11,83±5,65 ay, erkeklerde 7,41±4,92 aydı. Kızların yaĢ ortalamasının erkeklerden yüksek olması istatistiksel olarak anlamlıydı. (p0,05) Tekrarlayan ĠYE geçiren çocuklarda amoksisilin klavulanik asit direncinin daha yüksek olduğu gözlendi ve bu istatistiksel olarak anlamlıdı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: Urinary tract infections are the most common infection after upper respiratory tract infections in childhood. Today, delay in treatment in all patients with suspected UTI; Since some of them, such as urosepsis, urolithiasis, kidney abscess, renal scar, may cause irreversible complications and permanent renal parenchymal damage, treatment should be started as early as possible. When choosing empirical treatment, an appropriate antibiotic selection is required, considering the increasing rates of resistance to some of the antimicrobial agents. One reason for increased antibiotic resistance is the use of prophylactic antibiotics. In our study, it was aimed to investigate the effect of antibiotic use on the development of resistance for prophylaxis in recurrent urinary tract infections in childhood. Material and Methods: The study included a total of 219 patients, 133 of whom were diagnosed with urinary tract infection between 1 January 2016 and 1 August 2019, who received prophylaxis and 86 who did not receive prophylaxis. has been. Laboratory findings of the patients were analyzed retrospectively using IBM SPSS Statistics Version 25.0 program. Results: Of the 219 patients included in our study; 113 (51.6%) were girls and 106 (48.4%) were boys. The current age of the patients was 9.68 ± 5.74 months; It was 11.83 ± 5.65 months for girls and 7.41 ± 4.92 months for boys. It was statistically significant that the average age of girls was higher than boys. (p 0.05) It was observed that amoxicillin clavulanic acid resistance was higher in children who had recurrent UTIs, and this was statistically significant.