Çocuk Nefroloji Kliniğimizde değerlendirilen voiding sistoüretrografi endikasyonlarının ve sonuçlarının gözden geçirilmesi
Review of voiding cystourethrography indications and results evaluated in our Children's Nephrology Clinic
  1. Tez No: 939824
  2. Yazar: PELİN LALEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH KAVUKÇU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Giriş ve amaç : Vezikoüreteral reflü idrarın anormal bir şekilde mesaneden üretere ve böbrek pelvisine kaçışıyla ortaya çıkan anatomik ve fonksiyonel bir hastalıktır. Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonuna neden olarak son dönem böbrek hastalığı gibi ciddi sorunlar oluşturma riskine sahiptir ve renal hasarın engellenmesi tedavinin esasını oluşturmaktadır. Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu öyküsü olan çocuklarda VUR tanısında ve derecelendirmesinde kullanılan altın standart görüntüleme yöntemi 'voiding sistoüretrografi' dir. Geçmişte, İYE kaynaklı kronik böbrek hastalığı, hipertansiyon ve son dönem böbrek yetmezliğini önlemek için VUR'un tam olarak değerlendirilmesi önerilirken, günümüz yayınlarında reflü nefropatisinin neden olduğu SDBY son derece nadir olduğu bildirilmektedir. Bu nedenle sadece seçilmiş hastalarda VSUG istemi yapmak önem taşımaktadır. Bu tezi yapmaktaki amacımız, 2010-2020 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Çocuk Nefroloji Kliniğinde istenen VSUG görüntülemelerinin endikasyonlarını gözden geçirerek; VUR derecesi ve sıklığı ile ilişkisinin belirlenmesidir. Gereç ve yöntem: Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Nefroloji Kliniği'nde Ocak 2010-Ocak 2020 tarihleri arasında VSUG istenen 0-18 yaş grubundaki hastalar geriye dönük olarak değerlendirildi. Çalışmada elde edilen veriler SPSS version 29.0 paket programı ile değerlendirildi. Değişkenler arası iliş ki incelenirken Ki-Kare testi kullanıldı. Anlamlılık seviyesi olarak 0,05 kabul edildi. Bulgular: Çalışmaya VSUG görüntülemesi yapılan toplam 1052 hasta dahil edildi [582 (%54.8) kız, 470 (%44.2) erkek; ortalama başvuru yaşı 24.833.2 (0-160) ay]. Çalışmaya alınan tüm hastaların USG görüntülemesi mevcutken, 510 (%48.5) olguya DMSA sintigrafisi yapılmıştı. 624 (%59.3) hastada kültürde anlamlı üreme saptandı. VUR ve ağır VUR sıklıkları sırası ile tüm hastalarda %25.9 ve %9.1 oranında bulundu. İdrar yolu enfeksiyonu öyküsü olan çocuklarda %32.4 ve %10.6; antenatal hidronefroz tanılı hastalarda ise %20.1 ve %12.5 idi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Vesicoureteral reflux (VUR) is a condition characterized by the abnormal flow of urine from the bladder to the ureter and renal pelvis. It poses a risk of causing serious problems such as end-stage renal disease by leading to recurrent urinary tract infections, and preventing renal damage constitutes the mainstay of treatment. The gold standard imaging method used for the diagnosis and grading of VUR in children with a history of recurrent urinary tract infections is voiding cystourethrography (VCUG). In the past, it was recommended to fully evaluate VUR to prevent chronic kidney disease, hypertension, and end-stage renal failure caused by urinary tract infections. However, current literature reports that reflux nephropathy leading to end-stage renal disease is extremely rare. Therefore, it is important to request VCUG only in selected patients. The aim of this thesis is to review the indications for VCUG imaging requested at Dokuz Eylül University Pediatric Nephrology Clinic between 2010-2020, and to determine its relationship with the degree and frequency of VUR. Materials and Methods: Patients aged 0-18 years who underwent VCUG at Dokuz Eylül University Faculty of Medicine Pediatric Nephrology Clinic between January 2010 and January 2020 were retrospectively evaluated. The data obtained in the study were evaluated using the SPSS version 29.0 package program. The Chi-square test was used to examine the relationship between variables. A significance level of 0.05 was accepted. Results: A total of 1052 patients were included in the study, who underwent VCUG imaging [582 (54.8%) females, 470 (44.2%) males; mean age at presentation 24.8 ± 33.2 (0-160) months]. While all patients included in the study had undergone ultrasonography imaging, DMSA scintigraphy was performed in 510 (48.5%) cases. Significant growth was detected in the culture of 624 (59.3%) patients. The frequencies of VUR and severe VUR were 25.9% and 9.1%, respectively, in all patients. In children with a history of urinary tract infection, these rates were 32.4% and 10.6%, while in patients with antenatal hydronephrosis, they were 20.1% and 12.5%, respectively.