Reconstructing the concept of trust and its measurement from cultural perspective
Güven kavramını ve ölçümünü kültürel bakış açısından yeniden değerlendirmek
  1. Tez No: 665647
  2. Yazar: FAQIH YASIN KHATIB OMAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMŞAFAK ÇUKUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Güven, insani ilişkilerin başlangıcından bu yana disiplinler arası araştırma konularından biri olmuştur. Özellikle, ya güven tanımını ve bileşenlerini ya da yalnızca güven düzeyindeki ulusal farklılıkları keşfetmek amacıyla sayısız çalışma yapılmıştır. Güvenin kavramsallaştırılmasındaki kültürel farklılıkların olasılığı göz önüne alındığında, sadece ulusal çeşitlilik, kültürel farklılıkların özünü tam olarak yakalayamayabilir. Bu çalışma, güven kavramını yeniden yapılandırmayı ve onun rol odaklı beklentilerini esas alarak kolektivist kültürel değerleri belirlemeyi ve rol temelli ölçek geliştirmeyi amaçlamıştır. Güvenin kavramsallaştırılmasını tasarlamak ve temel olarak rollere bağlı ortaya çıkan beklentileri belirlemek için Kenya ve Türkiye'den seçilen toplam 199 katılımcıya açık uçlu bir anket uygulanmıştır. Birinci çalışmanın sonuçlarına dayanarak, ikinci çalışma için, toplam 627 (314 Türkiye 313 Kenya) katılımcıdan veri elde edilmiş ve role dayalı kişilerarası güven ölçeğinin geçerlilik ve güvenilirliği test edilmiştir. MAXQDA analiz programı kullanılarak nitel çalışmanın sonuçları değerlendirilmiş ve güvene ait bileşenlerin belirlenmesine ek olarak, güven fikrinin verilmiş olduğu düşünülen role dayalı beklentilerin bir birikimi olarak kavramsallaştırıldığını ortaya koymuştur. Yapılan açımlayıcı faktör analizi ve pearson korelasyonunun sonucuna göre yeni geliştirilen ölçek, 5 boyutlu olduğu ve ölçeğin iç tutarlılığı .75 ile .86 arasında değiştiği görülmüştür. Ayrıca ölçek hem ıraksak hem de yakınsak geçerlik göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Trust has been one of the topics of interdisciplinary inquiry since its inception. Particularly, a myriad of studies has been conducted in a bid to explore either trust definition and its components or mere national differences in the level of trust. Given the possibility of cultural differences in the conceptualization of trust, the mere national variation may not accurately capture the essence of cultural differences. The present study pursued to reconstruct trust conceptualization and identify its role-derived expectations mainly the collectivistic cultural background and develop a roles-derived scale. To map out the conceptualization of trust and identify essential role-derived expectations, an open-ended questionnaire was carried out on 199 participants drawn from Kenya and Turkey. Building on the results of study 1, study 2 attempted to develop a role-based interpersonal trust scale and test validity and reliability utilizing 627 participants (314Turkey 313 Kenya). Using the MAXQDA statistic analysis, results of the qualitative study, broadly, espoused the idea of trust being conceptualized as a collection of role-derived expectations taken for granted, in addition to the revelation of exclusive components of trust. Employing exploratory factor analysis and Pearson correlation, the results of study 2 indicated that the newly developed scale consists of 5 dimensions with internal consistency ranging from .75 to .86. Besides, the scale demonstrated both divergent and convergent validity.