Naylon-6,6 Atıklarının Kimyasal Geri Kazanımı
The Chemical Recycling of The Nylon-6,6 Wastes
  1. Tez No: 665660
  2. Yazar: BURCU YASEMİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLİN BANU İYİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
NAYLON-6,6 ATIKLARININ KİMYASAL GERİ KAZANIMIBu tez çalışmasında Naylon-6,6 %24.7'lik HCl varlığında reflüks altında hidroliz edilmiş ve elde edilen ara ürünlerin kimyasal yapıları FTIR analizleri ile ısıl özellikleri ise DSC, TGA/DTA analizleri ile aydınlatılmaya çalışılmıştır. Tez çalışmaları başlıca iki grup uygulama şeklinde yürütülmüştür. Bu uygulamalar;1)Hidroliz reaksiyonu sonucu elde edilen reaksiyon karışımına herhangi bir ayırma tekniği uygulamadan, sadece fazla su ve asidin ortamdan uzaklaştırılmasının ardından ele geçen adipik asit, HMDA.2HCl ve oligomer karışımının belli oranlarda yüksek orto novolak reçinesi ile harmanlanması ve elde edilen ürünlerin yüzey örtü maddesi olarak kullanılabilirliğinin incelenmesi,2)Hidroliz reaksiyonu sonucu elde edilen reaksiyon karışımının tezin ilgili bölümlerinde anlatıldığı gibi ayırma işlemlerine tabi tutulması ve ele geçen oligomer yapıdaki ürünün belli oranlarda ?yüksek orto? novolak reçinesi (N) ile harmanlanması ve elde edilen ürünlerin yüzey örtü maddesi olarak kullanılabilirliğinin incelenmesi şeklindedir.
Özet (Çeviri)
THE CHEMICAL RECYCLING OF THE NYLON-6,6 WASTESIn this thesis Nylon-6, 6 was hydrolyzed in the presence of 24.7 %HCl under reflux. The chemical structures of the intermediates were investigated by FTIR analysis. The thermal properties of the intermediates were also examined by DSC, TGA / DTA analysis. The thesis study was carried out mainly in the form of two group practice. These practices;1.A hydrolysis end product consists of a mixture of Naylon-6,6 oligomer, AA and HMDA.2HCl was obtained by only evaporation of the excess water and acid of the hydrolysis reaction media and no separation technique was applied. Then this intermediate was blended with high ortho novolac resin in different portions. The thermal and surface coating properties of these blends were investigated,2.After the hydrolysis reaction, the Naylon-6,6 oligomer was isolated from the hydrolysis reaction mixture by applying some separation methods. And this oligomer was blended with high ortho novolac resin in different portions. The thermal and surface coating properties of these blends were investigated.