Sosyal medyanın pazarlama ve reklamcılık alanlarında tüketici odaklı ortaya çıkardığı stratejik dönüşümlerin Instagram örneği üzerinden incelenmesi
An investigation of the strategic transformations in the marketing and advertising fields ofsocial media with a consumer orientation on the sample of Instagram
  1. Tez No: 665664
  2. Yazar: ÖMER ÖNGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERYA ÖCAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Yeni iletişim teknolojileri, örgüt yapılarını ve iş yapış biçimlerini dönüştürmenin yanı sıra tüketim pratikleriyle ilişkili yapılar üzerinde de etkili olmuştur. Üretim süreçleri kadar pazarlama ve reklamcılık süreçlerinin işleyişi yeniden organize olmuş, yeni medya odaklı sosyal medya, tüketim pratiklerini ve tüketici davranışlarını işletmelerin lehine yönlendirmiştir. Yeni medyayla, pazarlama ve reklam faaliyetleri çeşitlenmiş, maliyetler azalmış ve iletişimde süreklilik sağlanmıştır. İçinde bulunulan çevrimiçi çağla birlikte kurumlar veya işletmeler hedef kitleleriyle dijital ortamlarda iletişime geçebilmektedirler. Karşı tarafın geri dönüşü kolaylıkla sağlanmakta olması, hedef kitlenin istek, beklenti ve ihtiyaçlarının belirlenmesinde önemli bir faktördür ve bu doğrultuda üretim yapılması ile hedef kitlenin ihtiyaçlarının karşılanması ve tüketici doyumu sağlanmaya çalışılmaktadır. Tez çalışmasında sosyal medya örneği çerçevesinde Instagram üzerinden seçilen örneklemle tüketici davranışları çözümlenmeye çalışılmıştır. Yapılan araştırmayla sosyal medyanın tüketici davranışı üzerindeki rolü ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In addition to transforming organizational structures and ways of doing business, new communication technologies have also affected structures related to consumption practices. The functioning of marketing and advertising processes as well as production processes have been reorganized, new media-oriented social media has directed consumption practices and consumer behavior in favor of businesses. With the new media, marketing and advertising activities have diversified, costs have decreased and continuity in communication has been ensured. With the online age, institutions or businesses can communicate with their target audiences in digital environments. The easy return of the other party is an important factor in determining the wishes, expectations and needs of the target audience, and with production in this direction, it is tried to meet the needs of the target group and to ensure consumer satisfaction. In the thesis study, consumer behavior was tried to be analyzed with the sample selected from Instagram within the framework of social media sample. With this research, the role of social media on consumer behavior has been tried to be revealed.