Çözelti plazma sistemi ile altın nanoparçacık sentezi
Solution plasma system with golden nanopartic synthesis
  1. Tez No: 665663
  2. Yazar: DİLEK KEÇECİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Boyut olarak 100 nm'nin altındaki malzemeleri nano malzemeler olarak tanımlayabiliriz. Nano malzemeler elektronik, sağlık, çevre, enerji gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Nano malzemeler elektrik, termal, optik, mekanik ve manyetik özellikleri nedeni ile daha ekonomik, sağlam ve hafiftirler. Nano malzemeler içerisinde metalik nanoparçacık sentezi kullanım alanlarının genişliği açısından oldukça büyük bir öneme sahiptir. Bu doğrultuda çalışma kapsamında altın nanoparçacıkların özellikle elektronik ve sağlık alanında kullanımının çok olması nedeni ile altın nanoparçacık (AuNp) sentezi yapılması amaçlanmıştır. Chloroauric asit (HAuCl4) çözeltisi kullanarak, son zamanlarda metalik nanoparçacık sentezi için yeni bir yöntem olana Çözelti Plazması Yöntemi (ÇPY) ile altın nanoparçacık (AuNp) sentezi yapılmıştır. Çalışma üç farklı derişim değerinde ve üç farklı voltaj değerinde tekrarlanmıştır. Bu parametreler doğrultusunda 10, 20 ve 30 dakika çalışma süreleri ile altın nanoparçacık elde edilmiştir. 3.4 mM stok olarak hazırlanan HAuCl4.3H2O çözeltisinden hazırlanan 100 ml 0.5, 1 ve 1.5 mM HAuCl4.3H2O çözeltileri ile farklı süre ve gerilim değerlerinde deneyler gerçekleştirilmiştir. Sentezlenen AuNp ların boyutlarına çalışma süresinin, uygulama voltajının ve çözelti derişiminin etkileri incelenmiştir. AuNp ların boyut analizleri Alan Emisyonlu Taramalı Elektron Mikroskobu (FESEM) ile incelenmiştir. AuNp ların kristal yapısı X-ışını Difraktometresi (XRD) ile incelenmiş olup, çalışma esnasında belirli sürelerde çözelti içerisinden numuneler alınarak uygulama süresinin AuNp boyutuna etkisi ve çözelti sıvısının soğumasına etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
We can define materials below 100 nm in size as nanomaterials. Nano materials are used in many fields such as electronics, health, environment and energy. Nano materials are more economical, durable and lighter due to their electrical, thermal, optical, mechanical and magnetic properties. Metallic nanoparticle synthesis among nanomaterials is of great importance in terms of the width of its usage areas. In this direction, it was aimed to synthesize gold nanoparticle (AuNP) within the scope of the study, due to the high use of gold nanoparticles, especially in electronics and healthcare. Using chloroauric acid (HAuCl4) solution, gold nanoparticle synthesis (AuNp) has been performed by Solution Plasma Method (SPM), which is a new method for metallic nanoparticle synthesis. The study was repeated at three different concentrations and three different voltage values. In line with these parameters, gold nanoparticles were obtained with working times of 10, 20 and 30 minutes. Experiments at different time and voltage values were performed with 100 ml 0.5, 1 and 1.5 mM HAuCl4.3H2O solutions prepared from a 3.4 mM stock HAuCl4.3H2O solution. The effects of working time, application voltage and solution concentration on the sizes of synthesized AuNp were investigated. Size analysis of AuNp s were examined by Field Emission Scanning Electron Microscope (FESEM). The crystal structure of AuNPs were examined by X-ray Diffractometer (XRD), and the effect of the application time on the size of AuNP and the absorbance of the solution fluid was investigated by taking samples from the solution at certain times during the study.