Amfizemli hastalarda impulse osilometri sonuçlarının, solunum kas gücü ve egzersiz kapasitesi ile ilişkisi
The relationship of impulse oscillometry results with respiratory muscle strength and exercise capacity in patients with emphysema
  1. Tez No: 665676
  2. Yazar: HÜSEYİN KOŞAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR ERGÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Göğüs Has. ve Göğ. Cerr.Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amfizemde; küçük hava yolları, solunum mekanikleri, solunum kas gücü ve egzersiz kapasitesinin değerlendirilmesi hem farmakolojik hem de nonfarmakolojik tedavi yaklaşımlarına olan gereksinimin belirlenmesi ve tedavi etkinliklerinin değerlendirilmesinde yol göstericidir. İmpulse osilometri (IOS) hem büyük hem de küçük hava yolları ve akciğer parankimi fizyolojik özelliklerinin değerlendirmesinde kullanılabilen bir yöntemdir. Bu çalışma, amfizem tanılı hastalarda küçük hava yolu fonksiyonları, akciğer parankimi ilişkili solunum mekaniklerinin IOS ile değerlendirilmesini, sonuçların solunum kas gücü ve egzersiz kapasitesi ile ilişkisini araştırmak için yapılmıştır.Ocak -Mart 2021 tarihleri arasında Pulmoner Rehabilitasyon Kliniği'ne başvuran, daha önce yüksek rezolüsyonlu bilgisayarlı tomografi (YRBT) ile amfizem saptanan ve GOLD spirometrik kriterlerine göre hava yolu obstrüksiyonu olan 30 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların demografik verileri, klinik özellikleri, IOS parametreleri, solunum kas gücü ve egzersiz kapasite sonuçları değerlendirildi.GOLD spirometrik evresi ile R5-R20 ve AX arasında istatiksel anlamlı pozitif ilişki; X5, MIP, EMYT ve VO2 peak ile arasında ise istatiksel anlamlı negatif ilişki saptandı. MIP ile R5, R5-R20 ve AX arasında istatiksel anlamlı negatif ilişki; X5 arasında ise istatiksel anlamlı pozitif ilişki saptandı. VO2 peak ile R5, R5-R20, R20, AX arasında istatiksel anlamlı negatif ilişki; X5, MIP ve MEP arasında da istatiksel anlamlı pozitif ilişki saptandı. EMYT ile R5, R5-R20 ve AX arasında istatiksel anlamlı negatif ilişki; X5 arasında ise istatiksel anlamlı pozitif ilişki saptandı.Amfizemli hastalarda parankim harabiyeti ile birlikte küçük hava yollarında da etkilenmenin olduğu ve periferik hava yolları ile birlikte solunum mekaniklerindeki bozulmanın IOS ile değerlendirilebileceği gösterilmiştir. Ayrıca çalışmamızda; amfizemde bozulan solunum mekaniklerinin egzersiz kapasitesinin azalmasına sebep olduğu ve farmakolojik tedavide küçük hava yollarının öncelenmesi gerektiği desteklenmektedir. IOS parametrelerinin inspiratuar kas gücüyle korelasyon göstermesi farmakolojik tedavilerde kullanılacak inhaler tedavi formlarının seçilmesinde yol gösterici olabilir.
Özet (Çeviri)
Evaluation of small airways, respiratory mechanics, respiratory muscle strength and exercise capacity is a guide in determining the need for both pharmacological and nonpharmacological treatment approaches and evaluating the treatment efficiency in emphysema. Impulse oscillometry (IOS) is a method that can be used to evaluate physiological features of both large and small airways and lung parenchyma. This study was conducted to investigate the evaluation of small airway functions, lung parenchyma related respiratory mechanics with IOS, and the relationship of the results with respiratory muscle strength and exercise capacity in patients with emphysema.30 patients who were admitted to the Pulmonary Rehabilitation Clinic between January and March 2021, who were previously found to have emphysema with high resolution computed tomography (HRCT) and had airway obstruction according to GOLD spirometric criteria were included in the study. Demographic data, clinical characteristics, IOS parameters, respiratory muscle strength and exercise capacity results of the patients were evaluated.A statistically significant positive correlation was found between the GOLD spirometric stage and R5-R20, AX, while a statistically significant negative correlation was found with X5, MIP, ESWT and VO2 peak. It was found that there is a statistically significant negative relationship between MIP and R5, R5-R20, AX and a statistically significant positive relationship between X5. VO2 peak has statistically significant negative correlation with R5, R5-R20, R20, AX; and has a statistically significant positive correlation with X5, MIP and MEP. There was a statistically significant negative relationship between ESWT and R5, R5-R20, AX; and a statistically significant positive correlation between X5.It has been shown that small airways are affected along with parenchymal damage, and peripheral airways and respiratory mechanics can be evaluated with IOS in patients with emphysema. Also in our study; it is supported that respiratory mechanics impaired in emphysema cause a decrease in exercise capacity and small airways should be prioritized in pharmacological treatment. The correlation of IOS parameters with inspiratory muscle strength may guide the selection of inhaler therapy forms used in pharmacological therapy.