İlk defa akut koroner sendrom tanısı alan hastalarda kardiyovasküler risk faktörlerinin, risk skorlama algoritmalarının değerlendirilmesi ve majör kardiyovasküler olaylarla ilişkilerinin retrospektif olarak incelenmesi
Evaluation of cardiovascular risk factors, risk scoring algorithms in patients with a diagnosis of acute coronary syndrome and retrospective of their relationship with major cardiovascular events
- Tez No: 665677
- Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ GÜNGÖR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Kardiyovasküler hastalıklar (KVH) tüm dünyada ve ülkemizde en önde gelen ölüm sebebidir. Avrupa Kardiyoloji Cemiyeti (ESC) ve Amerikan Kardiyoloji Koleji ve Amerikan Kalp Derneği (ACC/AHA) kılavuzları, kardiyovasküler risk hesaplaması için Sistematik Koroner Risk Hesaplaması (SCORE) ve 'Pooled Cohort Equations' (PCE) gibi çeşitli risk skorlama algoritmaları kullanılmasını önermektedir. Böylece hastalara kardiyovasküler risk durumuna göre hayat tarzı değişiklikleri ve başlangıç ilaç tedavisi önerilmektedir. Bu çalışmamızda yeni KVH tanısı almış vakaların, kardiyovasküler risk faktörlerinin incelenmesi, risk skorlarının hesaplanması ve kardiyovasküler olayları öngörme gücü açısından karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmamız tek merkezli retrospektif bir çalışma olarak tasarlandı. Ocak 2017 ile Aralık 2018 tarihleri arasında Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesine akut koroner sendrom tanısı ile yatışı yapılan, daha önceden KVH tanısı olmayan, 45 ile 65 yaş arasındaki 1054 hasta çalışmamıza alındı. Bu hastaların SCORE ve PCE risk skorları hesaplandı ve kardiyovasküler olayları öngörme gücü karşılaştırıldı. Bulgular: Hastaların %34,7'si STYME, %65,3'ü STYz-AKS idi. Hasta popülasyonunun %80,6'sı erkekti ve ortalama yaşı 53,7±6.1 idi. SCORE ve ACC/AHA PCE risk skorları hesaplanarak hastalar dörder sınıfa ayrıldı. Buna göre SCORE ile hesaplandığında 341 hasta (%32,4) ile en yüksek dağılımın yüksek risk sınıfında, PCE skoru ile hesaplandığında 592 hasta (%56,2) ile en yüksek dağılımın orta risk sınıfında olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Cardiovascular diseases (CVD) are the leading cause of death in the world and in our country. The European Society of Cardiology (ESC) and the American College of Cardiology and American Heart Association (ACC / AHA) guidelines recommend using a variety of risk scoring algorithms such as SCORE and Pooled Cohort Equations (PCE) for cardiovascular risk calculation. Thus, lifestyle changes and initial drug therapy are recommended to patients according to their cardiovascular risk status. In this study, we aimed to examine cardiovascular risk factors, calculate cardiovascular risk scores using defined risk scales and compare cases with newly diagnosed CVD in terms of predictive power of cardiovascular events. Methods: Our study was designed as a single center retrospective study. 1054 patients between the ages of 45 and 65 who were admitted to the Dr. Siyami Ersek Training and Research Hospital with a diagnosis of acute coronary syndrome between January 2017 and December 2018 and who were not previously diagnosed with CVD were included in our study. The SCORE and PCE risk scores of these patients were calculated and the predictive power of cardiovascular events was compared. Results: 34.7% of the patients were STEMI and 65.3% were NSTEMI. 80.6% of the patient population was male and the mean age was 53.7 ± 6.1 years. The SCORE and ACC / AHA PCE risk scores were calculated and the patients were divided into four classes. Accordingly, 341 patients (32.4%) were found to be in the high risk class when calculated by SCORE, and the highest distribution was in the middle risk class with 592 patients (56.2%) when calculated with the PCE score.