Kardiyak arrest ile başvuran hastaların tıbbi öykülerinin, elektrokardiyografik, biyokimyasal ve koroner anjiyografik özelliklerinin ve uygulanan tedavinin hastane içi ve uzun dönem sağ kalıma etkileri
The effects of medical histories, electrocardiographic, biochemical and coronary angiographic features and treatment on in-hospital and long-term survival of patients presenting with cardiac arrest
  1. Tez No: 665675
  2. Yazar: UFUK AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİT TERZİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Giriş: Hastanemiz İstanbul'da üçüncü basamak bir kardiyoloji merkezi olarak bu hasta popülasyonu için hem doğrudan başvuru hem de diğer sağlık birimlerinden ilgili hastaların sevk edildiği bir kardiyoloji kliniğidir. Bu nedenle ani kardiyak arrest hastalarının yoğun olarak toplandığı, takip ve tedavilerinin yapıldığı bir kliniktir. Tıbbi literatürde geniş çaplı çalışmaların pek yapılamadığı ani kardiyak arrest konusunda, deneyimimiz ve veri tabanımızı kullanarak, bu hastalardaki hastane içi ve uzun dönem sağ kalım oranlarını ve bunu öngördüren ve etkileyen faktörleri bulabilmeyi amaçlayarak bu çalışmayı gerçekleştirdik. Çalışmamızı ani kardiyak arrest tanısı ile hastanemize yatışı yapılıp girişimsel koroner anjiyografi uygulanan hastalar üzerine tasarladık. Metod: Tek merkezli ve retrospektif olarak tasarladığımız çalışmaya hastanemize 2013-2020 yılları arasında kardiyak arrest tanısı ile yatışı yapılan ve girişimsel koroner anjiyografi uygulanan 171 hasta (ortalama yaş 57,6±12,8 yıl; erkek cinsiyet oranı %80,7) dahil edilmiştir. Hastane içi ortalama takip süresi 10,6±19,8 gün olup, uzun dönem ortalama takip süresi 409,7±580,4 gündür. Tüm hastalar önce hastane içi mortalite varlığına göre iki gruba ayrılmış (hastane içi mortalite görülen hastalar ve sağ olarak taburcu edilen hastalar), bundan bağımsız olarak daha sonra da tüm hastalar uzun dönemde mortalite varlığına göre iki gruba ayrılmışlardır (uzun dönem takipte mortalite görülen hastalar ve sağ olarak takip edilen hastalar). Bu gruplar arasında sağ kalıma etkili olabileceği düşünülen prediktörlerin gruplar içindeki değerleri karşılaştırılmıştır. Bulgular: Hastane içi mortalitede, ölen ve sağ taburcu edilen hastalar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olan faktörler: Yaş (ölen grupta ortalama 60,9±11,6; sağ olan grupta 54,8±13,2; p=0,002), diyabet varlığı (ölen grupta %37, sağ olan grupta %21,1, p=0,028), kardiyak arrestin gerçekleştiği yer (hastane dışında kardiyak arrest oranı ölen grupta %54, sağ olan grupta %30; hastene içi kardiyak arrest oranı ölen grupta %46, sağ olan grupta %70; p=0,002) ve başarısız perkütan koroner girişim uygulanmasıdır (ölen grupta %16, sağ olan grupta %2,2; p=0,003).
Özet (Çeviri)
Background: As a tertiary cardiology center in Istanbul, our hospital is a cardiology clinic where both direct referrals and related patients from other health units are referred for this patient population. For this reason, it is a clinic where sudden cardiac arrest patients are frequently gathered, followed up and treated. We carried out this study with the aim of finding the in-hospital and long-term survival rates in these patients and the factors that predict and affect it, using our experience and our database, on sudden cardiac arrest, which is not widely studied in the medical literature. We designed our study on patients who were hospitalized with a diagnosis ofsudden cardiac arrest and underwent interventional coronary angiography. Methods: 171 patients (mean age 57.6 ± 12.8 years; male gender ratio 80.7%) who were admitted to our hospital with a diagnosis of cardiac arrest between 2013 and 2020 and underwent invasive coronary angiography were included in the study we designed as a single center and retrospective. Mean follow-up time in hospital was 10,6±19,8 days and long-term mean follow-up was 409,7±580,4 days. All patients were first divided into two groups according to the presence of in-hospital mortality (patients with and without in-hospital mortality), and independently of this, all patients were divided into two groups according to the presence of long-term mortality (patients with and without long-term mortality). Among these groups, the values of predictors thought to be effective on survival were compared within the groups. Results: Factors with statistically significant difference in in-hospital mortality between patients who died and were discharged alive were: Age (mean 60.9 ± 11.6 in the deceased group; 54.8 ± 13.2 in the survived group; p = 0.002), presence of diabetes ( 37% in the deceased group, 21.1% in the survived group, p = 0.028), the place where the cardiac arrest occurred (the rate of out-of-hospital cardiac arrest was 54% in the deceased group, 30% in the survived group; in-hospital cardiac arrest rate was 46% in the deceased group, in thesurvived group with 70%; p = 0.002), unsuccessful percutaneous coronary intervention (16% in the deceased group, 2.2% in the survived group; p=0.003).