Huzursuz bacak sendromlu hastalarda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu semptomları: Klinik önemi ve günlük yaşam üzerine etkisi
- Tez No: 665685
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ALPUA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Amaç: Huzursuz Bacak Sendromu (HBS) tanılı hastalarda, eşlik eden Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) bulgularını ve bunların kognisyon, yaşam kalitesi, uyku üzerine etkisini tespit etmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 55 HBS ve cinsiyet, yaş, eğitim durumu açısından uyumlu 56 kontrol olmak üzere toplam 111 katılımcı dahil edildi. Her 2 gruba da; erişkin dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu kendi bildirim ölçeği(ASRS), hastane anksiyete ve depresyon ölçeği, genel sağlık anketi, Pittsburgh uyku kalite indeksi(PUKİ) ve Montreal bilişsel değerlendirme anketleri uygulandı ve puanlama yapıldı. Bulgular: HBS'li hasta grubunun ASRS-A, ASRS-B ve toplam ASRS puanlarının sağlıklı kontrol grubuna göre istatistiksel olarak daha yüksek olduğu gözlenmiştir. Benzer şekilde, HBS'li hasta grubunun Anksiyete ve Depresyon puanlarının sağlıklı kontrol grubuna göre daha yüksek, genel sağlık anketi puanlarının ise daha düşük olduğu tespit edilmiştir. HBS'li hasta grubunun Pittsburgh puanları sağlıklı kontrol grubuna göre daha yüksek yani uyku kalitesi daha düşük saptanmıştır. Sonuçlar: Çocukluk çağında sık görülen ve son zamanlarda erişkin popülasyonda sık görüldüğü bildirilen DEHB belirtilerinin, yetişkinlikte sık görülen ve yaşam kalitesinde ciddi bozulmalara sebep olabilen HBS hastalığında yaygın olduğu unutulmamalıdır. Eşlik eden DEHB belirtilerinin yaşam kalitesinde bozulmayı attıtarabileceği akılda tutulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: To determine the accompanying symptoms of Attention Deficit and Hyperactivity Disorder (ADHD) and their effects on cognition, quality of life and sleep in patients diagnosed with Restless Legs Syndrome (RLS). Material and methods: Total 111 participants were included, 55 of whom were suitable for Restless Leg Syndrome (RLS) and gender, age and educational status, whereas other 56 participants took place as a control group. For both groups, ASRS, Hospital Anxiety and Depression Scale, General Health Survey, Pittsburgh Sleep Quality Index and Montreal Cognitive Assessment Survey were done and then scored. Findings: Compared with the healthy control group, it was statistically observed that the patients with RLS had higher scores in terms of ASRS-A, ASRS-B and ASRS-Total. Similary, RLS patients had higher scores at Anxiety and Depression Survey but lower at General Health Survey Scores, by comparison. In addition, it was determined that RLS patient's Pittsburgh Sleep Quality Index scores were higher, it means their sleep quality is lower than healthy control group. Conclusion: It should not be forgotten that the symptoms of ADHD, which can be seen rather frequently in the childhood period and now it can also be seen in the adult population, is very prevalent for RLS disease, which is also prevail in adult ages and it is capable of doing serious declines for one's quality of living. One also should bear in mind that accompanied ADHD sypmtoms can increase the degeneration of living quality.