Karbamazepin ve valproik asit monoterapi alan epilepsi hastalarında huzursuz bacak sendromu prevelansı
Restless legs syndrome prevalence among the epi̇lepsy pati̇ents who took carbamazepi̇ne or valproi̇c aci̇d monotherapy
  1. Tez No: 710605
  2. Yazar: MEHTAP KOCATÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLNİHAL KUTLU GÜNERGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Huzursuz bacak sendromu sık görülen sensorimotor bir bozukluktur. HBS özellikle gece ve istirahatte olan bacağın derinlerinde hissedilen rahatsız edici, huzur bozucu bir hisle karakterizedir'. Bu paresteziye bacaklarda karşı konulamaz hareket ettirme dürtüsü (akatizi) eşlik eder. HBS yaşam kalitesini bozar. Uykusuzluk HBS 'nin en önemli komplikasyonudur. Ayrıca HBS hastalarında yorgunluk, dikkat eksikliği, unutkanlık, depresyon, anksiyete ve kardiyovasküler risk oranı artmıştır. Buna rağmen HBS' nin tanısı çoğu zaman atlanır veya gecikir hatta tanı konulan hastalarda çoğu zaman yanlış tedavi edilir. HBS'nin prevelansı tartışmalıdır. Huzur bacak sendromunu tanımlayan Karl-Axel Ekbom prevalansı %5,2 olarak bildirmiş“. Bu dönemden sonra HBS' nin prevelansı hakkında bir çok çalışma yapılmış ve %2,5 ile %15 arasında olduğu bildirilmiştir”. Bu çalışmada karbamazepin ve valproat monoterapisi alan epilepsi hastalarında huzursuz bacak sendromu sıklığı araştırıldı ve genel populasyon ile kıyaslandı. 92 epilepsi hastası üzerinde yapılan çalışmamızda hastaların %2,2 (n:2) sinde HBS tanısı konuldu. Bu durum KBZ ve VA nın HBS semptomlarını tedavi etmede dolaylı bir kanıt olarak yorumlanmıştır
Özet (Çeviri)
Restless legs syndrome(RLS) is a common sensorimotor disorder. RLS characterized by an uncomfortable sensation felt deep in the leg, especially at night and resting . This paresthesia is an irresistible urge to move the legs (akathisia) accompanies. RLS impairs quality of life. Insomnia is the most important complication of RLS. In addition, fatigue, attention deficit, forgetfulness, depression, anxiety and increased cardiovascular risk. Despite this, the diagnosis of RLS is often missed or It is delayed or even treated incorrectly in patients who are diagnosed. The prevalence of RLS is controversial. Karl-Axel Ekbom describing the resting legs syndrome reported the prevalence as 5.2%". After this period, many studies have been done about the prevalence of RLS and it has been reported that it is between 2.5% and 15%. In this study, the frequency of restless legs syndrome was investigated in epilepsy patients receiving carbamazepine and valproate monotherapy and compared to the general population. In our study conducted on 92 epilepsy patients, RLS was diagnosed in 2.2% (n:2) of the patients. This has been interpreted as indirect evidence for CBZ and VA to treat RLS symptoms.