Hakkâri ili örneği için güneş enerjisi potansiyeli belirlenmesi ve ekonomik fizibilitesi
Determination of solar energy potential and economic feasibility for Hakkâri province sample
  1. Tez No: 665690
  2. Yazar: SEMİH TOPSAKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZARİFE SİBEL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Nükleer Mühendislik, Electrical and Electronics Engineering, Energy, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Nükleer Enerji ve Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Heraklitos'un da dediği gibi,“Güneş her gün yenidir”, yenilenebilirdir. Güneş enerjisi potansiyeli, kolay ulaşılabilir, temiz ve sürekli bir kaynaktır. Günümüzde yoğun bir teknolojik ilerlemeye maruz kalan fotovoltaik sistemler de bunun bir neticesi sonucunda ortaya çıkmıştır. Birçok yenilenebilir enerji kaynağı arasından bu denli kendini göstermeyi başaran güneş sistemleri, bu tez çalışmasının yapıldığı bölge olan Doğu Anadolu bölgesinin bir ili olan Hakkâri ilindeki, yüksek güneş enerjisi potansiyeli de göz önünde bulundurulduğunda, göz ardı edilemeyecek bir kaynaktır. Bu çalışmada, Hakkâri ilinde bulunan bazı yapılara ait elektrik ihtiyacının tespit edilmesi ve bu gereksinimin fotovoltaik sistemlerden karşılanmasının amaçlanması durumunda sistemin üretebileceği elektrik enerjisi miktarının tespiti ve sistem gereksinimlerinin analizinin simülasyon programları kullanılarak gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır. İlin yüksek güneş radyasyonu değerlerine sahip olması ve yaz aylarında ülke geneline bakıldığında saat bazında yüksek güneşlenme sürelerine sahip olması bu çabada etkili olmuştur. Çalışma kapsamında, simülasyonu yapılacak olan yapıya ilişkin sistem, temelde şebekeden bağımsız bir sistem olarak ve aynı zamanda karşılaştırabilmek amacıyla aynı yapının şebekeye bağlı olduğu durumda göz önünde bulundurularak, sistemin kurulumu için gerekli olan hesaplamalar ve tasarımlar yapılacak olup, ayrıca ekonomik olarak uygulanabilirliği belirlenecektir. Bu hesaplamaların yanı sıra tasarım ve simülasyon işlemleri, güneş sistemlerinin kapsamlı bir şekilde incelenmesine olanak sağlayan ve geniş bir skalada veritabanı ve analiz imkanlarına sahip olan PVSOL programında, yapının ve sistemin 3D tasarımı da ele alınarak gerçekleştirilecektir.
Özet (Çeviri)
As Heraclitus said,“The sun is new each day.”and renewable. Solar energy potential is an easily accessible, clean and continuous resource. Photovoltaic systems, which are subject to an intense technological progress these days, have emerged as a result of this. Solar systems that have managed to stand out so much among many renewable energy sources, are a resource that cannot be ignored, considering the high potential of solar energy in Hakkari, a province of the Eastern Anatolia region where the study will be conducted. In this study, it is aimed to determine the electricity demand of some buildings in Hakkari province and to meet this requirement from photovoltaic systems, to determine the amount of electrical energy that the system can produce and to analyze the system requirements using simulation programs. The fact that the province has high solar radiation values and that it has high sunshine duration as an hourly basis in the summer months in the country has been effective in this effort. Within the scope of the study, the system related to the structure to be simulated is basically a off-grid system and at the same time, considering the same structure is on-grid system in order to compare, the necessary calculations and designs for the installation of the system will be made, also its economical applicability will be determined. Besides to these calculations, the design and simulation processes will be carried out by considering the 3D design of the structure and the system in the PVSOL program, which allows a comprehensive examination of solar systems and has a wide range of database and analysis facilities.