ST segment yükselmesi olmayan miyokart infarktüslü hastalarda geç dönem hastane yatışı gerektiren kalp yetersizliği öngördürücüleri
Predictors of late-term heart failure admissions in patients with myocardial infarction without ST segment elevation
  1. Tez No: 665689
  2. Yazar: FURKAN DURAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE EMRE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Giriş: Yakın dönemde, özellikle girişimsel kardiyolojide gelişmelere bağlı olarak, ST segment yükselmesi olmayan miyokart infarktüslü (NSTEMI) olgularda, hastane içi prognozda iyileşme sağlanmakla beraber; bu vakalarda, geç dönem kalp yetersizliği ve buna bağlı mortalite ve morbidite önemini korumaktadır. Geç dönem prognoz belirlenmesinde ve tekrarlayan hastane yatışını azaltmak üzere, NSTEMI hastalarında, geç dönem kalp yetersizliği için bağımsız öngördürücülerin belirlenmesi bu açıdan fayda sağlayacaktır. Çalışmamızda NSTEMI hastalarında geç dönem hastane yatışı gerektiren kalp yetersizliği görülme sıklığı, bu hastaların temel özellikleri ve hastane içi tedavi stratejileri, geç dönem kalp yetersizliği öngördürücü bulguları ve bağımsız öngördürücülerin kalp yetersizliği gelişen hastalarda sağkalım eğrileri ile karşılaştırılması değerlendirilmeye çalışılmıştır. Metod: Şubat 2018 ve Aralık 2018 tarihleri arasında NSTEMI tanısı almış, hastaneye yatarak tetkik ve tedavisi gerçekleştirilmiş ardışık 719 hasta (ort. yaş 63.5±14.2 yıl, %64.1 erkek) analize alındı. Hastalar ortalama 272 gün takip süresiyle takip edildi. Kalp yetmezliği gelişme oranı, takip edilen hastaların, kalp yetmezliği gelişen ve gelişmeyen olarak temel değişkenleri, tedavi stratejileri ve klinik sonuçları belirlendi. Kalp yetmezliği bağımsız öngördürücü parametreleri tespit edildi ve kalp yetmezliği gelişen hasta grubu içerisinde sağkalım eğrileri gösterildi. Bulgular: Kalp yetmezliği gelişme sıklığı %17.1 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Background: Recent advances in percutaneous revascularization techniques have improved in-hospital outcome in patients with myocardial infarction without persistent ST segment elevation (NSTEMI). Limited data exist on development of heart failure and related mortality and morbidity as a long-term outcome in NSTEMI patients. Thus, identifying predictors of heart failure in the long-term remains a significant issue. We investigated the prevelance and predictors of heart failure during long-term follow up of NSTEMI patients. Method: The study enrolled 719 consecutive patients hospitalized with a diagnosis of NSTEMI (average age 63.5±14.2 years, %64.1 male) between February 2018 and December 2018. These patients were monitored within average 272 days. The Study patients were divided into two groups according to the presence or absance of heart failure during long-term follow-up. In the patients whose rate of heart failure development is monitored, the main variables, treatment strategies and clinical outcomes are determined in terms of positive or negative heart failure. Independent predictor parameters of heart failure were determined and survival curves among the related patient group who developed a heart failure were shown. Results: Developing a heart failure frequency was found as %17.1.