Polimer içeren CAD/CAM materyallerin renk değişimlerinin in vivo değerlendirilmesi
In vivo evaluation of color stability of resin CAD/CAM materials
- Tez No: 665691
- Danışmanlar: PROF. DR. ULVİYE ŞEBNEM BÜYÜKKAPLAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı farklı ticari isimlerle ve farklı içeriklerle sunulan hibrit seramik, rezin nano seramik materyallerinin ve akrilik rezin yapay diş materyallerinin renk değişimlerinin in vivo olarak incelenmesidir. Yöntem: Araştırma tam protez kullanmaya yeni başlamış 16 gönüllü birey ile gerçekleştirilmiştir. Bu bireylere ait protezlerde belirli dişler uzaklaştırılarak yerlerine hibrit seramik (Vita Enamic (VITA Zahnfabrik, Bad Säckingen, Almanya), rezin nano seramik (Lava Ultimate; 3M ESPE, St.Paul, ABD; Cerasmart GC Dental Products Europe, Leuven) bloklarından üretilmiş dişler ve birer akrilik rezin yapay diş (Ivostar, Ivoclar Vivadent, Schaan, Liechtenstein) yerleştirilmiştir. Gönüllülerden protezlerini kullanmaya devam etmeleri istenmiş ve 1, 3 ve 6 aylık aralıklarla renk ölçümleri yapılmış ve ΔE00 değerleri elde edilmiştir. İstatistiksel analiz SPSS (SPSS v23.0; IBM SPSS Inc. Chicago, ABD) programı ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the present study was investigation the color changes of hybrid ceramic, resin nano ceramic materials and acrylic resin artificial tooth materials in the dental market with different trade names and different contents in vivo. Method: The research was carried out with 16 volunteers who have just started using complete dentures. In the prostheses belonging to the volunteers, certain teeth were removed and replaced with hybrid ceramic (Vita Enamic (VITA Zahnfabrik, Bad Säckingen, Germany), resin nano-ceramic (Lava Ultimate; 3M ESPE, St.98034 Paul, ABD; Cerasmart GC Dental Products Europe, Leuven) teeth and one acrylic resin artificial tooth (Ivostar, Ivoclar Vivadent, Schaan, Liechtenstein). Volunteers were asked to continue using their prosthesis and color measurements were made at the periodof 1, 3 and 6 months. Statistical analysis were performed using by SPSS statistic software (version v23.0, SPSS Inc. Chicago, ABD).