Yenidoğan bakım ünitesinde çalışan hemşirelerin stres ve tükenmişlik düzeylerinin hastane enfeksiyonuna etkisinin modelenmesi
The modeling the effect of the stress and burnout levels on hospital infection of nurses working in the newborn care unit: case of hargeisa
  1. Tez No: 665715
  2. Yazar: NASRA NOAH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAN POTAS KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Nursing, Health Care Management, Healtcare Management
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Hizmetleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu tez çalışmasında, hastanede yenidoğan yoğun bakım ünitesinde çalışan hemşirelerin yaşadıkları stres ve tükenmişlik düzeylerinin yenidoğanlarıdaki hastane enfeksiyonu tanısı konulmasına etkisi ve bu tanının birden fazla konulmasına sebep olup olmadığı araştırılmıştır. Bu kapsamda tekrarlayan ölçümler alınmıştır. Anket formunda, Hargiesa ilinde 3 hastanenin hemşirelerin demografik değişkenlerini belirleyen soruların yanı sıra,“İş Stresi Ölçeği”ve“Tükenmişlik Ölçeği”yer almaktadır. Ayrıca tıbbi atık yönetimi ile ilgili hemşirelerin davranışları ölçen sorulara yer verilmiştir. Hemşirelerin çalışma süresince baktıkları bebeklerde hastane enfeksiyonu tanısını konulması durumu takip edilmiştir. Sonuç olarak; hemşirelerin stres ve tükenmişlik ortalamaları orta düzeyde olduğunu bulunmuştur. Ayrıca yüksek düzeyde hemşirelerin tükenmişliği hastane enfeksiyonu tanısı konulmasına ve hemşire stresininde ise yenidoğanlarada birden fazla enfeksiyonu tanısına sebep olduğunu görülmüştür. Üç hastanede çalışan hemşirelerin cinsiyeti, medeni durumu ve diğer demografik değişkenleri incelendiğinde tükenmişlik ve stres ölçekleri ile alt boyutlarında farklı ölçümlerde istatistisksel olarak anlamlılık bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to examine the relationship between the occurrence and spread of hospital acquired infection and level of burnout and stress of nurses in neonatal intensive care unite. In this context, a repetitive survey was conducted. In the questionnaire, besides the questions that determine the demographic variables of nurses working in three hospitals in Hargiesa,“Job Stress Scale”and“Burnout Scale”measurements was conducted. In addition, questions measuring the behavior of nurses towards medical waste management were included. And it was followed up whether the babies the nurses looked after during the study had nosocomial infections. As a result; the average stress and burnout of the nurses were found to be moderate. furthermore, it was observed that high level of nurse burnout caused hospital infection diagnosis, and high level of nurse stress caused the diagnosis of more than one infection in neonates.When the age, marital status, other demographic variables of the nurses in the three hospitals were examined, differences were found in burnout, stress scales, and their sub-dimensions, in different measurements.