Yonca (Medicago sativa L.) genotiplerinde in vitro şartlarda çeşitli nanopartiküllerin tuz stresi üzerine etkilerinin araştırılması
The effects of various nanoparticules on salt stress in yonca (Medicago sativa L.) genotypes in vitro conditions
  1. Tez No: 665714
  2. Yazar: FATMA BÖKE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL BEZİRĞANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Tuz stresi, bitki gelişimi kısıtlayan faktörlerden birisidir. Medicago sativa L., besin kalitesi en yüksek baklagillerden olup uzun ve köklü bir tarihe sahiptir. Bu çalışmada yonca kallusları (Muş ve Erzurum) ve embriyogenik kallusların oluşumunda kallus oluşum öncesi nanopartikül uygulaması (0,8 ppm CaO, 0,8 ppm ZnO ve 0,8 ppm CuO) kullanarak ve kallus oluşum sonrası nanopartiküller kullanılarak iki hafta boyunca tuz stresi (50 mM) altında etkileri araştırılmıştır. Analiz sonuçlarına bakıldığı zaman tuz stresi altında hücreye en çok hasar tohumdan itibaren gelmeyen nanopartiküller olduğu sonucuna varılmıştır ayrıca alınan Taramalı Elektron Mikroskobu ve Konfokal Lazer Taramalı Mikroskop görüntüleri bu sonucu desteklemektedir. Kallusların Malondialdehit, H2O2 ve Peroksidaz sonuçlarında hücreye en az hasar veren ve en çok hasar veren nanopartiküllerin farklı olduğu görülmüştür. Genotiplerin protein miktarları karşılaştırıldığı zaman sonuçlar da kallus oluşum öncesi nanopartikül uygulaması yapılan 0,8 ppm CuO 50 mM NaCl konsantrasyonu, hücrede en az protein miktarı kallus oluşum sonrası nanopartikül uygulanan 0,8 ppm CuO olduğu görülmüştür. Ayrıca Konfokal Lazer Taramalı Mikroskop görüntülerinde nanopartiküllerin hücrelerde ne kadar biriktiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Salt stress is one of the factors that restrict plant growth. Medicago sativa L. is one of the legumes with the highest nutritional quality and has a long and long history. In this study, in the formation of alfalfa calluses (Muş and Erzurum) and embryogenic calluses, using nanoparticle application (0.8 ppm CaO, 0.8 ppm ZnO and 0.8 ppm CuO) before callus formation and using nanoparticles after callus formation for two weeks (50 mM), its effects have been investigated. When looking at the analysis results, it was concluded that the most damage to the cell under salt stress is the nanoparticles that do not come from the seed, and the Scanning Electron Microscope and Confocal Laser Scanning Microscope images taken support this result. The results of Malondialdehyde, H2O2 and Peroxidase of the calluses showed that the nanoparticles that caused the least damage and the most damage to the cell were different. When the protein amounts of the genotypes were compared, the results showed that the concentration of 0.8 ppm CuO 50 mM NaCl applied with nanoparticle before callus formation, and the least amount of protein in the cell was 0.8 ppm CuO applied to the nanoparticle after callus formation. In addition, the accumulation of nanoparticles in the cells was seen in Confocal Laser Scanning Microscope images.