Ratlarda harvesting modeli - renal soğuk iskemi hasarında ozonun koruyucu etkisinin araştırılması ve hasarın histopatolojik olarak değerlendirilmesi
Harvesting model in rats - investigation of the protective effect of ozone in renal cold ischemia injury and histopathological evaluation of the damage
  1. Tez No: 665718
  2. Yazar: HÜSEYİN UĞUR ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN ANIL KURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Diyaliz gereksinimi olan son dönem böbrek yetmezliği hastaları için en etkili tedavi yöntemi halen renal transplantasyondur. Araştırmalar renal transplantasyon uygulanan hastaların, diyaliz hastalarından daha uzun ve konforlu bir yaşama sahip olduklarını doğrulamaktadır. Renal transplantasyon operasyonu öncesinde, sırasında ve sonrasında kaçınılması zor olan birçok olumsuz etmen vardır. Ana olumsuz etmenlerden biri, çıkarılan organın koruyucu sıvılar içinde, transplantasyona kadar geçen sürede (soğuk iskemi) korunması sırasında beslenememesine ve reperfüzyon ile ortaya çıkan oksidatif strese bağlı olarak hasarlanmasıdır. Hasarı azaltabilecek tedaviler, bağışçıdan alınan organın işlevinin daha iyi olması için yararlı olabilir. Bu çalışmada amacımız, ratlarda harvesting modeli sonrası oluşan böbrekteki soğuk iskemi hasarının belirlenmesi ve soğuk iskemi hasarında ozonun koruyucu etkisinin araştırılmasıdır. Materyal ve Metod: Deney için Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Deney Hayvanları Etik Kurulu'ndan gerekli onay alındı. 30 adet Wistar albino cinsi erkek rat (ağırlık: 350-400 g) randomize biçimde 3 gruba ayrıldı. Tüm ratlara median insizyon uygulanarak katlar geçildi ve ratların batın içine ulaşıldı. Tüm ratların aortu kanülize edilerek renal arter düzeyinin proksimali ve distali klemplendi.1. gruba (n=10; I), işlem sırasında aorttan izotonik sodyum klorür verildi. 2. gruba (n=10; UW), işlem sırasında aorttan, organ çıkarımında rutin olarak kullanılan Wisconsin Üniversitesi Çözeltisi (UW Çözeltisi) verildi. 3.gruba (n=10; UW+IP) ise işlem sırasında aorttan UW çözeltisi verilmesine ek olarak işlemden 30 dakika önce intraperitoneal olarak 2 mg/kg ozon verildi. Bu 3 gruptaki ratların organları, harvesting işlemine uygun biçimde çıkarılarak verilen çözeltiler içinde 12 saat kadar saklandı. 12 saatin sonunda böbrekler biyokimyasal ve histopatolojik inceleme için alındı. İşlem sonlandırıldı. Bulgular:Dokuda yapılan biyokimyasal değerlendirmede, ileri oksidasyon protein ürünleri (AOPP) ve protein karbonil grupları (PCO) düzeyi, UW+IP grubunda, I grubuna göre anlamlı düzeyde düşük bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
Objective and Background: Kidney transplantation is still the most effective treatment method for end-stage renal disease patients who need dialysis. Studies confirm that kidney transplant patients have a longer and more comfortable life than dialysis patients. There are many negative factors that are difficult to avoid before, during and after the renal transplantation operation. One of the main negative factors is the insufficent nutrition of the greft in protective fluids during its preservation (cold ischemia) and damage due to oxidative stress caused by reperfusion. Treatment measures that could reduce the damage may be beneficial to improve the function of the organ removed from the donor. In this study, our aim is to determine the cold ischemia damage in kidney after harvesting model in rats and to investigate the protective effect of ozone in cold ischemia damage. Materials and methods: This study was conducted after approval of Çanakkale Onsekiz Mart University, Experimental Research Ethical Committee. 30 Wistar albino male rats (weight: 350-400 g) were randomly divided into 3 groups. The layers were passed by applying a median incision to all rats and the abdomen of the rats was reached. The aorta of all rats was cannulated and the proximal and distal of renal artery level were clamped. Isotonic sodium chloride was administered to the 1st group (n = 10; I) from the aorta during the procedure. The 2nd group (n = 10; UW) was given the University of Wisconsin Solution (UW Solution), which is routinely used for harvesting, from the aorta during the procedure. In the 3rd group (n = 10; UW + IP), in addition to the administration of UW Solution through the aorta during the procedure, 2 mg / kg ozone was given intraperitoneally 30 minutes before the procedure. The organs of the rats in these 3 groups were removed in accordance with the organ extraction procedure and kept in the solutions given for 12 hours. Kidneys were taken for biochemical and histopathological evaluation 12 hours later.The process was terminated. Results:In the biochemical evaluation of renal tissue, the levels of advanced oxidation protein products (AOPP) and protein carbonyl groups (PCO) were found to be significantly lower in the group UP+UW compared to the group I (p < 0.05). Statistically, the decrease in general protein oxidation parameters were also lower in the group IP + UW compared to the group UW (p 0.05).