An implementation of computerized dynamic assessment on reading comprehension in a Turkish EFL setting
İngilizcenin yabancı dil olarak öğretildiği Türk ortamında okuduğunu anlama becerisi üzerine bir bilgisayarlı dinamik değerlendirme uygulaması
  1. Tez No: 665719
  2. Yazar: AYÇA ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Dinamik Değerlendirme Vygotsky'nin Sosyo-kültürel teorisinden ve onun yakınsal gelişim alanı kavramından doğmuştur. Geleneksel değerlendirmenin aksine; Dinamik değerlendirme, değerlendirme süreci sırasında öğretim ve değerlendirmeyi bileştirir. Başka bir değişle; Dinamik değerlendirme, değerlendirme sürecine aracılar dahil eden etkileşimli bir yaklaşımdır. Bilgisayarlı Dinamik değerlendirme ise aracıları elektronik olarak sunan son zamanlarda da popüler olan bir alandır. Böylece, öğrencilere değerlendirme esnasında hata yaptıklarında otomatik aracılar sağlar. Bilgisayarlı Dinamik değerlendirme Dinamik değerlendirmeden bazı noktalarda üstünlük sağlar örneğin, Bilgisayarlı Dinamik değerlendirme aynı anda çok sayıda öğrenciye uygulanabilir. Bilgisayarlı Dinamik değerlendirmenin öğrencilerin performansları üzerindeki etkisini bulmaya çalışan mevcut çalışma literatürdeki Türkiye'de çalışılmış Bilgisayarlı Dinamik değerlendirme boşluğunu doldurmayı amaçlar. Bu amacı gerçekleştirmek için, hazırlık sınıfından 4. Sınıfa kadar olan Kocaeli Üniversitesi İngiliz Dili Eğitimi bölümündeki öğrencilerle çalışılmıştır. Toplamdaki 92 katılımcının 33'ü erkek, 59'u kadındır. Bilgisayarlı Dinamik değerlendirme öğrencilere Bilgisayar ve Bilişim Teknolojileri Eğitimi bölümünde yer alan 30 bilgisayarla ayrı ayrı uygulanmıştır. Uygulamadan sonra katılımcıların gerçek, aracılı ve öğrenci-potansiyel puanları hesaplanmış ve SPSS programında tablolanmıştır. Wilcoxon işaretli sıralar testi katılımcıların gerçek ve aracılı puanları arasında anlamlı farkın olup olmadığını bulmak için kullanılmıştır. Dahası, farklı sınıftaki öğrencilerin arabuluculuk seviyeleri ve öğrenci-potansiyel puanları arasındaki farklılıkları irdelemek için tanımlayıcı analiz kullanılmıştır. Wilcoxon işaretli sıralar testi bulgularına göre, gerçek ve aracılı puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Ancak tanımlayıcı analiz sonuçları, farklı sınıf düzeylerinin ortalamaları ve arabuluculuk seviyelerini kullanım sıklıklarının benzerliğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Dynamic Assessment roots from Vygotsky's Sociocultural Theory and his concept of the zone of proximal development. Unlike the traditional assessment, Dynamic Assessment integrates assessment and instruction during the assessment process. In other words, DA is an interactive approach that includes mediation within the assessment procedure. Computerized Dynamic Assessment is a recently popular area that provides mediation electronically. So, it provides automatized mediation to the learners when they have a mistake during the assessment. C-DA outperforms DA at some point, for instance, it can be implemented to large numbers of students simultaneously. The present study aims to make a contribution to the related literature on computerized dynamic assessment in the Turkish context which also seeks the effect of it on the performance of the students. To achieve this goal, it is conducted with the students of the English Language Teaching Department at Kocaeli University who are from the preparatory class to the 4th graders. There are 92 participants in total 33 of them are male, 59 of them are female. C-DA has applied them individually with thirty computers placed in the Computer and Information Technologies Teaching Department. After the implementation, the actual, mediated, and learner potential scores of participants are calculated and then tabulated to the SPSS program. Wilcoxon signed-rank test is used to investigate whether there is a significant difference between actual and mediated scores of the participants. Moreover, descriptive analysis was used to analyze the degree of differences among students from different grades in terms of the level of mediations, and LPSs. According to the findings of the Wilcoxon signed-rank test, there is a statistically significant difference between the actual and mediated scores of students. But the results of the descriptive analysis revealed the similarities among the students from different grades, their means of mediations, and LPS scores.