Farklı yüzey tasarımları ve titanyum içeriğine sahip dayanaklar ile implant üstü restorasyonlar arasındaki retansiyon kuvvet değerlerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparative study of alteration in retention force values of different titanium grades and abutment designs with implant-supported crowns
- Tez No: 665729
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİH ÜLGEY
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Desimantasyon; protezlerin, dayanaklara olan tutuculuklarındaki kayıp nedeniyle meydana gelen, önemli bir klinik problemdir. Yapay dişin dayanağa olan tutuculuğu; seçilen siman tipine, dayanak geometrisine, dayanak yüzeyindeki retansiyon oluklarının geometrisine, dayanak yüzey pürüzlülük değerine göre farklılıklar gösterebilmektedir. Dayanak üzerinde bulunan retansiyon oluklarının tasarımı ve sayısı, yapay dişin tutuculuğunu primer olarak etkiler. Bu çalışmanın amacı, farklı grade tiplerine ve farklı retansiyon oluklarına sahip abutment dayanaklara, üretilen restorasyonun tutuculuğunun in vitro ortamda araştırılmasıdır. Çalışmamızda her birinden 32 örnek olacak şekilde, Grade-4, Grade-5, Grade-23 titanyumdan dayanak üretimi yapıldı. Her grup; retansiyon oluklarının tasarımlarındaki farklılıklara göre (yatay, dikey, çapraz ve S-formunda) 4 alt gruba ayrıldı. Dayanaklara uygun üst yapı üretimleri dijital iş akışı ile gerçekleştirildi ve üretilen üst yapılar çinko polikarboksilat simanla dayanaklara simante edildi. Çekme testi, dikey yönde 5 mm/dk hız ile gerçekleştirildi. Tüm veriler Newton cinsinden kaydedildi. Verilerin istatistiksel analizi iki yönlü ANOVA ve Tukey post hoc testi ile gerçekleştirildi. Titanyum grade türündeki değişimlerin, bağlantı dayanımında istatistiksel olarak anlamlı bir etki yaratmadığı (p>0.05), retansiyon oluğu tasarımındaki değişimlerin ise istatistiksel olarak anlamlı bir etki yarattığı bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
The problem of desimentation, which is seen due to the loss of adhesion of prostheses to abutments, is an important clinical problem. The adhesion of the artificial tooth to the abutment can vary depending on many factors: The selected cement type, abutment geometry, geometry of retention grooves on the abutment surface, abutment surface roughness value. The design and number of retention grooves on the abutment primarily affect the retention of the artificial tooth. The aim of this study is to investigate the retention of the produced restoration on abutment abutments with different grade types and different retention grooves in vitro. In our study, Grade 4, Grade 5, Grade 23 titanium abutments, with 32 samples from each, were produced. Each group is divided into 4 subgroups according to the differences in the retention grooves design (horizontal, vertical, cross, and S form). The abutments were scanned with a laboratory scanner and transferred to the system, superstructures suitable for abutments were designed and produced by the laser sintering method. The restorations were cemented to the abutments with zinc polycarboxylate cement. All samples were placed in the tensile test device. The test was carried out by applying a pulling speed of 5 mm/min in the vertical direction. All data are recorded in Newtons. Data were carried out with two-way ANOVA and Tukey post hoc test. It was found that changes in titanium grade type did not have a statistically significant effect on bond strength (p>0.05). It was found that the changes in retention groove design had a statistically significant effect (p0.05).