Havacılık endüstrisinde kullanılan malzemelerin farklı özelliklerdeki kesici takımlar ile işlenmesi ve performanslarının incelenmesi
Machining of materials used in aviation industry with cutting tools of different properties and investigation of their performance
- Tez No: 773563
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZERRİN SERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Bilimi ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada havacılık sektöründe yaygın olarak kullanılan malzemeleri temsilen Ti6Al4V, Inconel 718 ve Al7075 alaşımlarının talaşlı imalatı incelenmiştir. Her malzeme özelinde belirlenen kesme stratejisi ve takım geometrileri göz önüne alınarak özel takım tasarımları yapılmıştır. Parmak frezelere yapılan farklı geometri, köşe yuvarlama ve kaplama türlerinin takımın çalışma performansına ve takım aşınmasına etkisi incelenmiştir. Bu çalışmada bazı havacılık sektörü malzemelerinde en verimli köşe yuvarlama, en verimli kaplama ve en verimli takım geometrisinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Yapılan testlerde yüzey kalitesi ve aşınma açısından diş sayısı farkı, uygulanan kaplama ve uygulanan köşe yuvarlama farkı değerlendirilmiştir. Prototip imalatı yapılan takımlar Ti6Al4V, Inconel718 ve Al7075 alaşımlı malzemeler üzerinde test edilmiştir. Bu testlerde anlık olarak kesme kuvvetleri ölçülmüş ve belirli çalışma sürelerindeki takım aşınmaları incelenmiştir. Bu testler sonucunda Titanyum alaşımları, Nikel alaşımları ve Alüminyum alaşımlarının işlenmesi için bir takım geliştirme yöntemi önerilmiştir bu yöntemle kullanılan takımlar için en uygun takım geometrisi, kaplama ve parametreler bulunmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the machining of Ti6Al4V, Inconel 718, and Al7075 alloys representing the materials commonly used in the aviation industry has been examined. Unique tool designs were made considering each material's cutting strategy and tool geometries. Furthermore, the effects of different geometry, corner rounding, and coating types applied to end mills on the operational performance of the tool and tool wear were investigated. This study is aimed to determine the most efficient corner rounding, the most efficient coating, and the most efficient tool geometry in some aviation materials. In the tests performed, the difference in the number of teeth applied coating and used corner rounding was evaluated in terms of performance and wear. The prototypes produced were tested on Ti6Al4V, Inconel718, and Al7075 alloy materials. In these tests, instantaneous cutting forces were measured, and tool wear at certain operating times was examined. As a result of these tests, a tool development method has been proposed for the machining of Titanium alloys, Nickel Alloys, and Aluminum alloys, and it has been tried to find the most suitable tool geometry coating and parameters for the tools used with this method.