Prediyabetik hastalarda sol ventrikül miyokardiyal performans indeksi ve presistolik dalga ile olan ilişkisi
Left ventricular myocardial performance index and its relation with presistolic wave in prediabetic patients
- Tez No: 665743
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED KARADENİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Prediyabetik Hastalarda Sol Ventrikül Miyokardiyal Performans İndeksi ve Presistolik Dalga ile Olan İlişkisi, Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı, Uzmanlık Tezi, Kırıkkale, 2021. Amaç: Amacımız prediyabetin kardiyovasküler sistem üzerine etkisini miyokardiyal performans indeksini ve presistolik dalgayı kullanarak incelemek, miyokardiyal performans indeksinin presistolik dalga ile olan ilişkisini ve her iki parametrenin tarama testi olarak kullanılabilirliğini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Mart 2020 ile Eylül 2020 tarihleri arasında Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji ve Endokrinoloji polikliniklerine başvuran, 18-79 yaş arası, prediyabetik 59 hasta ve 54 sağlıklı gönüllü olmak üzere toplam 113 kişi dahil edildi. Gruplar demografik ve klinik veriler, sol ventrikül fonksiyonları, sol ventrikül miyokardiyal performans indeksi, presistolik dalga ve laboratuvar sonuçları açısından karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Left Ventricular Myocardial Performance Index and Its Relation with Presistolic Wave in Prediabetic Patients, Kırıkkale University Faculty of Medicine Department of Cardiology, Master Thesis, Kırıkkale, 2021. Objective: Our aim is to examine the effect of prediabetes on the cardiovascular system by using myocardial performance index and presystolic wave, to investigate the relationship between myocardial performance index and the presystolic wave and the usability of both parameters as screening tests. Material and Methods: A total of 113 people, including 59 prediabetic patients aged 18-79, and 54 healthy volunteers, who applied to the Kırıkkale University Faculty of Medicine Cardiology and Endocrinology outpatient clinics between March 2020 and September 2020, were included in the study. Groups were compared in terms of demographic and clinical data, left ventricular functions, left ventricular myocardial performance index, presystolic wave and laboratory results.