Farklı klinik dönemlerdeki tip 1 diyabetik hasta lenfositlerinde adezyon molekül düzeyleri
  1. Tez No: 71201
  2. Yazar: HERMİNE DERVOGORMİYACIYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN BARLAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
VI. ÖZET Bu çalışmada preklinik, erken klinik, klinik ve ileri klinik dönem olmak üzere otoimmun Tip 1 diyabetin 4 farklı klinik döneminde hastaların lenfositlerinde beta hücre destrüksiyonunda önemli rol oynayan hücre adezyon moleküllerinin düzeylerinin araştırılması hedeflendi. Çalışma kapsamına alınan olgular, otoimmun destrüksiyon başlangıç aşamasında tip I diyabetik hastaların birinci derecede akrabalarında ICA>20 JDF'u ve IVGTT 1'+3' dakikalarda akut insülin yanıtının 3 persentilin altındaki (56ııll/ml>l) diyabetiklerden preklinik dönem grubu oluşturuldu. Beta hücre destrüksiyonu döneminde, klinik semptomların ve otoantikor oluşumunun pozitivite gösterdiği, yeni tanı konulmuş diyabetiklerden, erken klinik dönem grubu oluşturuldu. İleri beta hücre destrüksiyonu aşamasındaki, klinik semptomların pozitivite gösterdiği klinik dönemdeki Tip 1 diyabetikler için, klinik diyabet süresinin 6 ay- 12 ay sınırları arasında olmasına dikkat edildi. Beta hücre destrüksiyonun tamamlandığı ve otoimmun aktivasyonun sonlandığı dönemlerde, diyabet süreleri 1yıl-5yıl sınırları arasında olan Tip 1 diyabetiklerden ileri klinik dönem grubu oluşturuldu. Nondiyabetik, ICA(-) karbonhidrat ve immun sistem mekanizmalarını etkileyecek hastalığı olmayan sağlıklı bireylerden kontrol grubu oluşturuldu. CD4, CD8, CD62L, CD49d, CD43, CD29 ölçümleri için flow sitometrik analiz yöntemi kullanıldı. CD62L, CD49d, CD43 ve CD29 düzeyleri Tip 1 diyabetin 4 farklı klinik evresinde karşılaştırmalı olarak incelendi. Flow sitometrik analiz ile ölçülen Tip 1 diyabetik hastaların lenfositlerinde CD62L düzeylerinde preklinik ve klinik döneme ait olgularda CD62L(L-selektin) 59düzeyleri kontrol grubuna göre anlamlı olarak artmış bulundu(p0.05). 04 zinciri ve integrin ailesinin bir üyesi ve olan P1 zinciri (CD29) ile nonkovalent olarak bağlanan CD49d'nin ekspresyon düzeyleri preklinik ve klinik dönemlerdeki Tip 1 diyabetik hastalarda p0.05).
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY Attempts were made in this study to investigate levels of cellular adhesion molecules which play an important role in the destruction of beta cells in the lymphocytes of patients at four different clinical stages of autoimmune Type 1 diabetes, namely preclinical, early clinical, clinical and advanced clinical stages. A preclinical stage group was constituted who had ICA>20JDF and whose acute insulin response was below 3 percentile at 1'+3' minutes in IVGTT in first degree relatives of Type 1 diabetes at the initial stage of autoimmune destruction. At beta cell destruction stage, early clinical stage group was constituted of newly diagnosed diabetics in whom clinical symptoms and autoantibody production manifested positivity. Care was taken to maintain period of clinical diabetes between the borders of 6 months and 12 months for Typel diabetics at advanced stage of beta cell destruction, in whom clinical symptoms manifested positivity. Out of Type 1 diabetics whose diabetic period was between the borders of one year and 5 years, advanced clinical period group was constituted at stages in which beta cell destruction was completed and autoimmune activation ended. Control group was constituted of normal nondiabetic individuals with ICA (-) who had no disease that would affect carbohydrate and immune system mechanisms. Flow cytometric analysis method was employed for the measurements of CD4, CD8, CD62L, CD49d, CD43, and CD29. CD62L, CD49d, CD43 and CD29d levels were examined comparatively at 4 different clinical stages of Type 1 diabetes, CD62L (L- selectin) levels were found to be significantly increased in cases belonging to preclinical and clinical stages in terms of their CD62L levels in the lymphocytes of Type 1 diabetics, which were 61measured by flow cytometric analysis, compared to those in control group (p0.05).