Kronik böbrek yetmezliği olgularında hemodializ seansı uygulaması sonucunda işitmedeki etkilenmesinin subjektif ve objektif yöntemlerle incelenmesi
Evaluation of hearing at the patients of chronic renal failure from the results of haemodialysis with utilizing subjective and objective audiological tests
  1. Tez No: 99531
  2. Yazar: ŞERİFE ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. M. BÜLENT ŞERBETÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET KRONİK BÖBREK YETMEZLİĞİ OLGULARINDA HEMODİALİZ SEANSI UYGULAMASI SONUCUNDA İŞİTMEDEKİ ETKİLENMESİNİN SÜBJEKTİF VE OBJEKTİF YÖNTEMLERLE İNCELENMESİ Şerife ERDOĞAN Bu araştırma, Dokuz Eylül Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Diyaliz Merkezinde Kronik Böbrek Yetmezliği (KBY) nedeniyle hemodiyaliz tedavisi uygulanmakta olan hastaların rasgele bir hemodiyaliz seansı temel alınarak, işitsel fonksiyonlanndaki etkilenmeyi yansıtmak amacıyla, Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı İşitme-Konuşma-Denge Ünitesinde objektif ve sübjektif odyolojik test teknikleri uygulanarak yapılmış, kesitsel ve kısmen analitik bir çalışmadır. KBY nedeniyle haftada üç gün, her seansta 4 saat süreyle kronik hemodiyalitik tedavi gören ve genel durumları çalışmaya katılmaya uygun, 19 hastanın 38 kulağı incelenmiştir. Her hastanın rastgele bir hemodiyaliz seansı dikkate alınarak prediyalitik, postdiyalitik ve interdiyalitik dönemler olmak üzere sırasıyla üç evrede Akustik İmmitansmetri (Aİ), Pür Ton Odyometri (PTO), Konuşma Odyometrisi (KO), Yüksek Frekans Odyometrisi (YFO) ve Beyinsapı İşitsel Uyarılmış Potansiyel (BSİUP) testleri uygulanmıştır. Bunun yanısıra hastaların hemodiyaliz seansının her üç evresindeki serum ozmolalite değerleri izlenmiştir. Her hastanın üç değişik hemodiyaliz evresinde elde edilen verileri, ikili gruplar halinde kendi aralarında karşılaştmlmıştır. İstatistiksel değerlendirme, parametrik bir test olan iki eş arasındaki farkın önemlilik testi kullanılarak yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar literatür verileri ile birlikte değerlendirilmiştir. Hemodiyaliz seansının üç değişik evresine ait tüm odyolojik test parametreleri kendi aralarında değerlendirilip kıyaslandığında, gerek sübjektif testlerde (PTO, KO, YFO), gerekse objektif testlerde (BSİUP, Akustik İmmitansmetri) elde edilen verilerde hemodiyaliz seansından sonra minimal düzeyde işitmede olumsuz etkilenme bulguları elde edilmiştir. Ancak bu bulguların, sübjektif odyolojik testlerin değişkenlik sınırlarında olduğu görülmektedir. Bununla birlikte istikrarlı olarak oluşan bu değişiklikler objektif odyolojiktestlerde de gözlenmektedir. Bu durum, hemodiyaliz uygulamasının hemen sonrasında tedavi ile ilişkili hemodinamik değişiklikler sonucunda, özellikle serum ozmolalitesinin gösterdiği dalgalanmaların kokleadaki etkisine bağlı olarak minimal de olsa eşik yükselmesinin olması ve bu değerlerin hemodiyaliz seansından 24 saat sonraki dönemde tekrar prediyalitik döneme yaklaşıyor olması, tek bir hemodiyaliz seansının işitme eşiklerine olan sınırlı, fakat olumsuz etkisinin bulunduğunu düşündürmektedir. ANAHTAR KELİMELER Kronik böbrek yetmezliği, işitme kaybı, hemodiyaliz, odyometri, yüksek frekans odyometrisi, beyinsapı işitsel uyarılmış potansiyel
Özet (Çeviri)
SUMMARY EVALUATION OF HEARING AT THE PATIENTS OF CHRONIC RENAL FAILURE FROM THE RESULTS OF HAEMODIALYSIS WITH UTILIZING SUBJECTIVE AND OBJECTIVE AUDIOLOGICAL TESTS Şerife ERDO?AN This prospective study has been designed to evaluate hearing of patients with chronic renal failure who were admitted to Dokuz Eylül Medical School Hospital, Dialysis Centre. Hearing loss was evaluated in the patient group by utilizing serial audiological tests in Department of Otolaryngology, Hearing - Speech - Vestibular Section. This study is considered to be a sectional and partially analytical study. The study group comprised of 38 ears of 19 patients with chronic renal failure who underwent chronic haemodialysis therapy (3 days a week, 4 hours of hemodialysis sessions) Audiological tests (pure tone audiometry, speech audiometry, acoustic immitancemeter, high frequency audiometry and brainstem auditory evoked response) were performed on patients before, immediately after and 12 hours after haemodialysis sessions. In order to assess the hearing loss in different stages of haemodialysis, the results were compared in paired comparisons. When the parameters obtained from patients in different stages of haemodialysis sessions compaired to each other, in general, the worst results were belong to postdialysis stage. Using the paired Student's t - test for the posthemodialysis and prehemodialysis data, this decrease was found to be statistically nonsignificant (excluding 16 kHz thresholds). Deteriated low hearing levels in the postdialysis stage was transient and probably were secondary to fluctuations in serum osmolality levels. The relationship between the subjective hear level and serum osmolality level is found to be highly correlated. There is also a high correlation between the serum osmolality levels and various objective parameters (e.g Wave V. latency and all interpeak intervals) KEY WORDS Chronic Renal Failure, Hearing Loss, Pure Tone Audiometry, High Frequency Audior Auditory Brainstem Evoked Response. 8 J^i #jf