Sosyal medyada mahremiyet: X ve Y kuşağı üzerine karşılaştırmalı bir araştırma
Privacy in social media: A comparative research on the X and Y generation
- Tez No: 665769
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Doğası gereği sosyal bir varlık olan ve iletişime ihtiyaç duyan insan, tarihten günümüze kadar çeşitli iletişim araçları ve yöntemleri geliştirmiştir. Teknoloji baş döndürücü bir hızla gelişmekte; insanlar da haberleşme, iletişim, bilgilenme ve sosyalleşme gibi gereksinimlerini gelişen bu teknolojiler sayesinde gerçekleştirmeye çalışmaktadır. Enformasyon çağı ile beraber hayatımıza giren ve çift yönlü iletişim imkânı sunmakta olan internet ve sosyal ağların kullanımı ise gündelik rutinimizde önemli yer edinmeye başlamıştır. Sosyal ağların gelişimi ve yaygın kullanımı hayatımızda ve algı dünyamızda bazı değişiklikleri de beraberinde getirmiştir. İnsanların iletişim kurma, sosyalleşme, haberdar olma gibi ihtiyaçları için kullandığı, çeşitli paylaşımlar yapılabilen sosyal ağların hayatımızın bu denli merkezinde yer alması, en kısa ifadesiyle gizlilik anlamına gelen ve özel alanı içeren 'mahremiyet' kavramının da anlam ve sınırlarının değişmesine sebebiyet vermiştir. Bu çalışmada, 1965-1979 yılları arasında doğmuş ve günümüz sosyal paylaşım ağlarını ileri yaşlarda kullanmak durumunda kalan X kuşağı ile 1980-1999 yılları arasında doğan ve sosyal medyayla genç yaşlarda tanışan Y kuşağı arasında sosyal medya kullanımı, bu ağlarda mahremiyet algısı anket yöntemi kullanılarak karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Being a social creature by nature and in need of communication, human has invented various communication tools and methods from date to today. Technology is developing in a dizzying way and renewed very fast. Depending on the development technology, People also try to fulfill their needs such as communication, information and socialization. The use of the internet and social media, which comes into our lives with the information age, providing two-way and multi-dimensional communication, has started to take an important place in our daily routine. The development and widespread use of social networks have brought some changes in our lives and perceptions in our minds. The social media that people use for sharing posts, as a result of the needs such as communication, socialization has taken place in our lives. The use of social media has also changed the meaning and limits of the concept of 'privacy', which means the state of being hidden and which includes the private area. In this study, the use of social media and the perception of privacy in these sites were examined comparatively using the survey method between the generation X, who was born in 1965-1979 and had to use social networks at an advanced age, and the generation Y who was born in 1980-1999 and met social media at a young age.