RSA yönteminde güvenlik açığı ve güçlendirilmiş rsa yöntemlerinin incelenmesi ile önerilen bir hibrit şifreleme modelinin ağ güvenliği açısından değerlendirilmesi
Evaluation of a proposed hybrid encryption model in terms of network security with examination of vulnerability in RSA method and reinforced rsa methods
- Tez No: 665770
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TARIK YERLİKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
RSA gibi bir asimetrik şifreleme yöntemi her zaman açık anahtar kullanılarak gizli anahtarı elde etmeyi amaçlar. Gerçek mesaj bütününü oluşturacak özellikle küçük değerlere sahip bir açık anahtar genele açık bir ağ kanalı üzerinden paylaşıldığında, saldırgan bu anahtarı kullanarak faktörleme işlemini kolaylıkla gerçekleştirir ve gizli anahtarı elde eder. Diğer yandan bir simetrik algoritması düşünüldüğünde, bu yapılar güvenilir ancak taraflar arasında özel anahtar değişimi istendiğinde bu işlemin bir genel ağ üzerinden gerçekleşmesi saldırganın özel anahtarı elde etmesini sağlar. Bu çalışmada temelde ağ güvenliği, RSA güvenliği ve esas olarak simetrik yapısına yatkın ancak asimetrik tekniğini de kullanan (özel anahtar değişimi süreci) yeni bir Hibrit Şifreleme Modelinin performans değerlendirmesi RSA ile kıyaslamalı bir şekilde ele alınmaktadır. Değerlendirmeler sonucundan, Önerilen Hibrit Şifreleme Modelinin hem güvenlik açısından hemde zaman ve alan karmaşıklığı açısından verimli olduğu söylenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
An asymmetric encryption method such as RSA always aims to obtain the private key using the public key. When a public key with small values that will constitute the real message is shared over a public network channel, the attacker can easily perform the factoring process by using this key and obtain the secret key. On the other hand, considering a symmetric algorithm, these structures are reliable, but when the private key exchange between the parties is requested, the process takes place over a public network allowing the attacker to obtain the private key. In this study basically, network security, RSA security and the performance evaluation of a new Hybrid Encryption Model, which is mainly prone to symmetrical structure but also uses asymmetric technique (private key exchange process) is discussed in a comparative way with RSA. As a result of the evaluations, it can be said that the Proposed Hybrid Encryption Model is efficient both in terms of security and in terms of time and space complexity.