Vejetaryen ve veganlarda din algısına etnometodolojik bir yaklaşım
An ethnomethodologial approach to the religious perception of vegetarians and vegans
  1. Tez No: 665807
  2. Yazar: AHMET FATİH ÖZKUL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SÜHEYL ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışma, son dönemlerde dünyada ve ülkemizde nüfusları hızlı bir şekilde artan vejetaryen ve veganların din algılarının etnometodolojik olarak incelenmesidir. Bu çalışma giriş, üç bölüm ve sonuç olarak beş temel bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın konusu, amacı, temel problemleri ve sınırlılıkları hakkında bilgi verilmiştir. Bununla birlikte araştırmada kullanılan veri toplama yöntemi, örneklem ve verilerin analizi açıklanmıştır. Birinci bölümde vejetaryen ve vegan kavramları incelenip vejetaryen ve vegan çeşitleri açıklanmıştır. Bununla birlikte vejetaryen ve veganlığın tarihsel gelişimi de incelenmiştir. İkinci bölümde dinlerde beslenmeyle ilgili ibadet ve ritüeller konusu üzerinde durulmuştur. Dinlerin, vejetaryen ve vegan beslenmeyle olan ilişkisi bu bölümde incelenmiştir. Üçüncü bölümde vejetaryen ve vegan katılımcılardan elde edilen bilgiler incelenmiştir. Bu veriler etnometodolojik olarak analiz edilmiş ve konu derinlemesine anlaşılmaya çalışılmış ve açıklanmıştır. Bütün çalışma boyunca elde edilen bilgi etnometodolojik olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is an ethnomethodological analysis of the religion perceptions of vegetarians and vegans which are their populations have increased in the entire world and our country rapidly. This study consists of five parts including introduction, three main parts and conclusion. The main subject and aim of the research are given in the introduction. In the introduction, it is given the main topic of the theses, it's problems are given and the limitation of the topic is also explained. In addition, the method which is followed during the collecting and analysing the data and examples are also clarified in the introduction. In the first part, the concepts of vegetarian and vegan are analysed, and their varieties are explained. In addition, the development of vegetarianism and veganism is also examined historically. In the second part, worships and rituals which are related to nutrition and diets in religions are evaluated. The relationship between the religions and vegetarian, vegan diets are examined in this section. In the third chapter, the data which is optioned from the participants which are vegan and vegetarians are examined. Whilst the data have analysed ethnomethodologically in this part, it has been tried to be comprehend and examined the subject deeply. Finally, the data which is obtained in the research have evaluated ethnomethodologically.