Albino farelerde aflatoksin B2 toksisitesine karşı resveratrolün koruyucu rolünün araştırılması
Investigation of the protective role of resveratrol against aflatoxin B2 toxicity in albino mice
  1. Tez No: 665841
  2. Yazar: ALPEREN GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada aflatoksin B2'nin albino farelerde toksik etkileri ve bu toksik etkilere karşı resveratrolün koruyucu etkisi araştırılmıştır. Toksik etkinin belirlenmesinde fizyolojik, biyokimyasal ve sitogenetik parametreler kullanılmıştır. Bu amaçla her bir grupta 6 albino fare olmak üzere 6 deneysel grup oluşturulmuştur. Çalışma süresince I. grup kontrol grubu olarak pellet yem ve su, II. grup : 10 mg/kg resveratrol, III grup 20 mg/kg resveratrol, IV. grup 20 μg/kg aflatoksin B2, V. grup 10 mg/kg resveratrol+20 μg/kg aflatoksin B2, VI. grup 20 mg/kg resveratrol+20 μg/kg aflatoksin B2 ile muamele edilmiştir. Uygulama öncesi ve sonrasında farelerin canlı ağırlık, karaciğer ve böbrek ağırlıkları ölçülerek fizyolojik değişimler araştırılmıştır. Serum örneklerinde alanin transaminaz, aspartat transaminaz, kan üre azotu ve kreatinin parametreleri, böbrek ve karaciğer dokularında malondialdehit ve glutatyon düzeyleri incelenerek biyokimyasal parametrelerdeki değişimler araştırılmıştır. Yanak epiteli, eritrosit ve lökosit hücrelerinde mikronukleus sıklığı, kemikiliği hücrelerinde ise kromozomal anormalliklerin frekansı belirlenerek genotoksik etkiler incelenmiştir. Sonuç olarak aflatoksin B2 uygulanan grupta canlı ağırlığı, böbrek ve karaciğer ağırlıklarında önemli azalmalar tespit edilirken aflatoksin B2+resveratrol uygulanan gruplarda bu azalmaların gerilediği belirlenmiştir. Aflatoksin B2 uygulanan grubun serum alanin transaminaz, aspartat transaminaz, kan üre azotu ve kreatinin parametreleri düzeylerinin kontrol grubuna kıyasla yüksek olduğu, böbrek ve karaciğerde malondialdehit ve glutatyon düzeyinde ciddi anormalliklerin olduğu saptanmıştır. Bu sonuçlar aflatoksin B2 uygulamasının karaciğer ve böbrek hasarına neden olduğuna ve bu hasarın oksidatif stresten kaynaklandığına işaret etmektedir. Aflatoksin B2 ile birlikte 20 mg/kg resveratrol uygulanan grupta biyokimyasal parametrelerde gözlenen anormalliklerde önemli iyileşmeler gözlenmiştir. Aflatoksin B2'nin yanak epiteli, eritrosit ve lökosit hücrelerinde mikronukleus oluşumunu, kemik iliği hücrelerinde ise kırık, fragman, asentrik kromozom, disentrik kromozom,gap ve ring gibi kromozomal hasarları indüklediği belirlenmiştir. Aflatoksin B2 ile birlikte 20 mg/kg resveratrol uygulamasının mikronukleus ve kromozomal anormalliklerin sıklığını azalttığı gözlenmiştir. Bu çalışmada ile bir mikotoksin olan aflatoksin B2'nin albino farelerde seçili biyokimyasal ve fizyolojik parametrelerde ciddi değişimlere ve genotoksik etkiye neden olduğu, resveratrolün ise antioksidan özelliği ile bu toksik etkilere karşı koruyucu bir rol sergilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Physiological, biochemical and cytogenetic parameters were used to determine the toxic effects. For this purpose, 6 experimental groups, including 6 albino mice in each group, were formed. In experimental period, group I was fed with pellet feed and water as the control group. 10 mg/kg resveratrol, 20 mg/kg resveratrol, 20 μg/kg aflatoxin B2, 10 mg/kg resveratrol + 20 μg/kg aflatoxin B2, 20 mg/kg resveratrol + 20 μg/kg aflatoxin B2 were administered to the group II, III, IV, V and VI, respectively. Physiological changes were investigated by measuring the body weight, liver and kidney weight of the mice before and after the application. Biochemical parameters were investigated by measuring alanine transaminase, aspartate transaminase, blood urea nitrogen and creatinine levels in serum samples, malondialdehyde and glutathione levels in kidney and liver tissues. Genotoxic effects were investigated by determining the frequency of micronucleus in buccal epithelium, erythrocyte and leukocyte cells, and the frequency of chromosomal abnormalities in bone marrow cells. As a result, while significant decreases were detected in body weight, kidney and liver weights in the aflatoxin B2 applied group, it was determined that these decreases regressed in the aflatoxin B2 + resveratrol groups. It was found that the serum alanine transaminase, aspartate transaminase, blood urea nitrogen and creatinine parameters levels of the aflatoxin B2 treated group were higher than the control group, and there were serious abnormalities in the levels of malondialdehyde and glutathione in the kidney and liver. These results indicate that aflatoxin B2 administration causes liver and kidney damage and this damage is caused by oxidative stress. Significant improvements in biochemical parameters were observed in aflatoxin B2+20 mg/kg resveratrol treated groups. It has been determined that aflatoxin B2 induces micronucleus formation in buccal epithelium, erythrocyte and leukocyte cells, and chromosomal damage such as fracture, fragment, ascentric chromosome, dicentric chromosome, gap and ring in bone marrow cells. It has been observed that administration of 20 mg/kg resveratrol together with aflatoxin B2 decreases the frequency of micronucleus and chromosomal abnormalities. In this study it was determined that aflatoxin B2, a mycotoxin, caused serious changes in selected biochemical and physiological parameters and genotoxic effect in albino mice, while resveratrol has a protective role against these toxic effects with its antioxidant properties.