Zero knowledge range proofs and applications on decentralized constructions
Sıfır bilgi aralık ispatları ve dağıtık sistemlerdeki uygulamaları
  1. Tez No: 665846
  2. Yazar: ESRA GÜNSAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT CENK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kriptografi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Kriptografik protokollerin uygun, etkili ve verimli kullanımı, gerçek dünyadaki gizlilik koruma temelli birçok yeni ilerlemeye katkıda bulunur. En önemli kriptografik protokollerden biri de sıfır bilgi ispatlarıdır. Sıfır bilgi ispatları, özellikle son zamanlarda gizlilik bağlamında, merkezi olmayan sistemler açısından önemli hale gelmiştir. Elektronik oylama, e-nakit, e-açık artırmalar veya anonim kimlik bilgileri gibi birçok merkezi olmayan sistemde, sıfır bilgi aralığı ispatları yapı taşı olarak kullanılmaktadır. Bu tezde, sıfır bilgi ispatlarına dayalı aralık ispatları açıklanıp karşılaştırıldı ve dağıtılmış defterler, gizli varlıklar ve akıllı sözleşmeler gibi merkezi olmayan sistemlerdeki uygulamaları incelendi. Ayrıca, farklı tabanlardaki aralık ispatları incelenip verimlilikleri karşılaştırıldı. Bu amaçla, Mao'nun aralık ispatı 3 bazında modifiye edildi. Bunun için OR ̧seması 3 tabanında inşa edildi. Her bir değişik taban için gerekli modülar formda üst alma işlemi maaliyeti ve partiler arası değiş tokuş edilen sayıların maaliyetleri hesaplandı. Daha sonrasında, bu hesaplamalar u-tabanı için genelleştirildi. Bu karşılaştırmaların sonunda, modüler üstelleştirme hesaplamaların maliyetinin diğer baz yaklaşımlarıyla karşılaştırıldığında, taban-3 yaklaşımının yaklaşık %5.5 daha verimli olduğu gözlemlendi. Ayrıca, kanıtlayıcı ve doğrulayıcı arasında değiş tokuş edilen sayıların maliyetini karşılaştırdığımızda, taban-3 yaklaşımı diğer taban yaklaşımlarına göre yaklaşık %7 daha verimli olduğu da görüldü.
Özet (Çeviri)
Appropriate, effective, and efficient use of cryptographic protocols contributes to many novel advances in real-world privacy-preserving constructions. One of the most important cryptographic protocols is the zero-knowledge proofs. The zero-knowledge proofs have recently gained the utmost importance in terms of decentralized systems, especially in the context of privacy. In many decentralized systems, such as electronic voting, e-cash, e-auctions, or anonymous credentials, the zero-knowledge range proofs are used as the building blocks. In this thesis, we examine, summarise and compare range proofs based on zero-knowledge proofs, and examine their applications in decentralized systems such as distributed ledgers, confidential assets and smart contracts. We also, investigate different basis of OR-proofs and compare the efficiency of different basis approaches. To this end, we have modified the Mao's range proof to base-3 with a modified OR-proof. For each basis, we derive the number of computations in modulo exponentiations and the cost of numbers exchanged between parties. Then, we have generalized these costs for base-u construction. At the end of these comparisons, we observe that comparing the number of computations in modulo exponentiations with other base approaches, the base-3 approach is 5.5% more efficient. In addition, comparing the cost of numbers exchanged between prover and verifier, base-3 approach is 7% more efficient than other base approaches.