Mekan ve tasarım kavramlarının psikanalitik yaklaşımlar ve haz ilkesi çerçevesinde incelenmesi
Examination of space and design concepts within the framework of psychanalytic approaches and preparation principle
  1. Tez No: 665897
  2. Yazar: PELİN SIKI
  3. Danışmanlar: DOÇ. OSMAN ARAYICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Mimarlık, Psikoloji, Philosophy, Architecture, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 338
Özet
Tezin konusu, mekan ve tasarıma ilişkin kavramların kendisi ve söz konusu kavramların derinliğine inildiğinde, onların çıkış noktaları arasında özne ve nesne bağlamına ilişkin anlamın kendisini; oluşum ve ayrışım noktalarını ele almaktadır. Kavramların derinlikleri incelenirken, psikanalitik yaklaşım ve psikanalitik yaklaşım üzerine çalışmalar yapmış olan bilim insanlarının tanımları aracılığıyla bir bakış açısı geliştirilerek; tasarım ve mekan kavramlarının görünenin ardındaki derinliği irdelenmiş bulunmaktadır. Bilinç, bilinçaltı kavramlarının içerisinde barınan temsillerin işlerliğini ve bu işlerlik içerisinde ortaya çıkmak için beklediği boşluktan dışarıya sızma eylemini, yaratıcı edim aracılığıyla gerçekleştirmesi; bunun ise bir düşün edimi sonucu tasarım nesnesine dönüşmesi noktası ele alınmaktadır. Tasarım nesnelerinin düşünsel edim aracılığıyla ortaya bir var olarak çıkmış olduğu noktada tüm bu nesnelerin oluşturmakta olduğu alan olarak mekan; insan bilincinin edime dönüştüğü noktanın sonucudur. Bilincin içeriğinin edime dönüşme noktasında dünyaya kazandırılan anlamın temsilleri, maddeler dünyasını oluşturmaktayken; içerisinde yaşamını idame ettiren insanlar tüm bu bilinç temsilleri ile göz göze gelir, onlar içerisinde konumlanır ve kendi bilinç noktalarından diğerlerinin bilinçdışını fark etmeden mekandan geçer giderler. Geçip gidilen, maruz kalınan, görülen ve görülmeyenin kendisi haline gelen mekanın ve nesnenin bir mana temsili olarak ister istemez yer alması konusunu; psikanalitik yaklaşımlar aracılığıyla irdeleyecek ve haz ilkesinin temsil nesneye en derin itkilenmeyi gerçekleştirerek var olanı ortaya koymaya, bir ikame nesnesini oluşturmaya itenleri ve maruz kalınanları; toplum, kültür, inanç, kuantum ve mental alanlar olarak bölümlendirilerek irdelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The subject of the thesis is the concepts related to space and design, and the meaning itself of the subject-object context among the starting points of these concepts; deals with formation and decomposition points. While examining the depths of the concepts, a perspective is developed through the definitions of the scientists who have worked on the psychoanalytic approach and the psychoanalytic approach, and the depth of the concepts of design and space behind the visible is examined. Realizing the functionality of the representations contained within the concepts of consciousness and subconscious and the act of leaking out of the void that it waits to emerge within this functionality through creative act; The point of turning this into a design object as a result of an act of thought is discussed. At the point where design objects have emerged as a being through intellectual action, space as the area where all these objects are created; It is the result of the point at which human consciousness turns into action. While the representations of the meaning given to the world at the point of transformation of the content of consciousness into action form the world of matter; People who maintain their lives in it come to the eye with all these representations of consciousness, are located within them, and pass through space without noticing the unconscious of others from their conscious points. The subject of the involuntary presence of space and object as a meaning representation of the place and object, which is passed by, exposed, seen and the invisible, through psychoanalytic approaches, and those who push the pleasure principle to create a substitute object by realizing the deepest impulse to the representation object, and those who are exposed society, culture, belief, quantum and mental domains.