Hybrid wavelet-neural network models for time series data
Zaman serisi verileri için hibrit dalgacık-sinir ağı modelleri
  1. Tez No: 665899
  2. Yazar: DENİZ KENAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR UĞUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Matematik, İstatistik, Science and Technology, Mathematics, Statistics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Tez, zaman serilerine uygun bir model yapısı bulmak için dalgacık teorisini do˘grusal olmayan modellerle, özellikle sinir a˘glarıyla birle¸stirmeyi amaçlamaktadır. Finansal zaman serileri gibi veriler dura˘gan olmayan, gürültülü ve kaotik verilerdir. Bu nedenle dalgacık analizi kullanmak, hem frekans hem de zaman anlamında daha iyi modellemeye yapmaya yardımcı olmaktadır. S&P500 (^GSPC) ve NASDAQ (^IXIC) verileri çoklu çözünürlük analizi (MRA) kullanılarak birkaç bile¸sene ayrılmaktadır. Daha sonra, her kısım uygun bir sinir a˘gı yapısı kullanılarak modellenmektedir. Bu adımda, modelin dizaynı alt serilerin yapısına göre olu¸sturulmaktadır. Sonra her bir alt dizinin tahminleri birle¸stirilmektedir. Birle¸sik tahmin sonucu, sadece do˘grusal olmayan bir model kullanılarak tahminlenmi ¸s orijinal zaman serisinin sonucu ile kar¸sıla¸stırılmaktadır. Dahası, dalgacıklar bir hibrit LSTM-Wavenet modeli olu¸sturmak üzere LSTM a˘gları içinde aktivasyon fonksiyonu olarak kullanılmaktadır. Ayrıca, önerilen yöntem olarak hibrit LSTM-Wavenet modeli ve MRA birle¸stirilmektedir. Kısacası, MRA ve hibrit LSTM-Wavenet modelinin kullanılmasının hem S&P500 hem de NASDAQ verileri için yitim fonksiyonunu azaltıp azaltmadı˘gı incelenmektedir. Dört farklı modelleme yöntemi kullanılmaktadır: LSTM, LSTM + MRA, hibrit LSTM-Wavenet, hibrit LSTM-Wavenet + MRA (önerilen yöntem). Sonuçlar, dalgacıkların aktivasyon fonksiyonu olarak MRA ile birlikte kullanılmasının hata de˘gerlerini en fazla azalttı˘gını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The thesis aims to combine wavelet theory with nonlinear models, particularly neural networks, to find an appropriate time series model structure. Data like financial time series are nonstationary, noisy, and chaotic. Therefore using wavelet analysis helps better modeling in the sense of both frequency and time. S&P500 (^GSPC) and NASDAQ (^IXIC) data are divided into several components by using multiresolution analysis (MRA). Subsequently, each part is modeled by using a suitable neural network structure. In this step, the design of the model is formed according to the pattern of the subseries. Then predictions of each subseries are combined. The combined prediction result is compared to the original time series's prediction result using only a nonlinear model. Moreover, wavelets are used as an activation function for LSTM networks to form a hybrid LSTM-Wavenet model. Furthermore, the hybrid LSTM-Wavenet model is fused with MRA as a proposed method. In brief, it is studied whether using MRA and hybrid LSTM-Wavenet model decreases the loss or not for both S&P500 and NASDAQ data. Four different modeling methods are used: LSTM, LSTM+MRA, hybrid LSTM-Wavenet, hybrid LSTMWavenet+MRA (the proposed method). Results show that using MRA and wavelets as an activation function together decreases error values the most.