Hadisler ışığında kadın psikolojisinin tahlil edilmesi
Analysis of women's psychology in the light of hadith
  1. Tez No: 665923
  2. Yazar: MERYEM GÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSA ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Tarihsel süreç itibariyle kadının toplum içindeki konumu her zaman erkeklerden sonra ve kötü durumda olmuştur. Dinlerin ve kültürlerin büyük bir kısmında kadının bu olumsuz statüsüne karşı çözüm getirilememiştir. İslam dini ise kadınlara tarihte eşi görülmemiş bir itibar ile sosyal haklar bahşetmiştir. Kadın psikolojisi alanında yapılan araştırmalar kadınlarla erkekler arasında biyolojik, fizyolojik ve psiko-sosyal alanlarda birçok farkın olduğunu ortaya koymuştur. Kadınlarla ilgili hadislerde bu farklar göz önüne alınarak şekillenmiştir. Fakat hadislerde bir insan, bir kul olarak kadınların erkeklerden bir farkın olmadığı vurgulanmıştır. Allah katında kadın ve erkek aynı değere ve aynı mükemmelliğe sahiptir. Üstün olan Allah'a karşı kulluk görevini hakkıyla yerine getirendir.
Özet (Çeviri)
As of the historical process, the position of women in society has always been after men and in bad condition. In most of the religions and cultures, no solution has been made against this negative status of women. Islamic religion, on the other hand, granted women social rights with an unprecedented reputation in history. Research in the field of women psychology has revealed that there are many differences between women and men in biological, physiological and psycho-social fields. It has been shaped by considering these differences in hadiths about women. However, it is emphasized in the hadiths that there is no difference between men and women as men and men. For God, men and women have the same value and the same perfection. He fulfills his duty of servicing against Allah, who is superior.