Primer enürezis nokturna tanısı almış çocuklarda alıcı dil, ifade edici dil ve artikülasyonun değerlendirilmesi
Evaluation of receptive language, expressive language, and articulation in children with primary nocturnal enuresis
  1. Tez No: 665932
  2. Yazar: EZGİ DANYER
  3. Danışmanlar: PROF. AHMET KUTLUHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı primer enürezis nokturna tanılı çocukların alıcı-ifade edici dil, genel gelişim ve artikülasyon becerilerinin değerlendirilmesidir. Çalışmaya çocuk hastalıkları ve üroloji polikliniklerine başvuran, primer enürezis nokturna tanısı almış, 5 yaş-6 yaş 6 ay arasında, 20'si kız, 20'si erkek, toplam 40 çocuk dahil edildi. Çocukların alıcı ve ifade edici dil değerlendirmeleri Türkçe Erken Dil Testi (TEDİL), artikülasyon değerlendirmeleri Ankara Artikülasyon Testi (AAT), gelişimsel değerlendirmeleri Denver II Gelişimsel Tarama Testi (Denver II) kullanılarak yapıldı. Bu amaç doğrultusunda katılımcıların TEDİL, AAT, Denver II bulguları değerlendirildi. Katılımcıların; yaş, cinsiyet, kardeş sayısı, anne-baba eğitim durumu, ilk kelimelerin çıkışı ve yürüme becerisini kazandıkları ay değişkenleri ile Türkçe Erken Dil Gelişim Testi (TEDİL) ve Ankara Artikülasyon Testi (AAT) alt test puanları arasındaki ilişki incelendi. Enürezis nokturna tanısı alan 40 çocuktan 27'sinde (%67,5) TEDİL alıcı dil eşdeğer yaşının, 29'unda (%72,5) TEDİL ifade edici dil eşdeğer yaşının kronolojik yaşa göre geciktiği saptandı. Çalışmamıza dahil edilen 40 enüretik çocuktan 13'ünün (%32,5) artikülasyon becerilerinin kronolojik yaşa göre gecikme gösterdiği saptandı.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the receptive language, expressive language, general development, and articulation skills of children with primary enuresis nocturna. A total of 40 children (Female:20, Male:20, Age: 5and 6 years and 6 months), who were admitted to pediatric and urology clinics, and diagnosed with primary enuresis nocturna, were included in the study. Children's receptive and expressive language were evaluated using the Test of Early Turkish Language Development (TELD), articulation evaluations were made using the Ankara Articulation Test (AAT), and developmental evaluations were made using the Denver II Developmental Screening Test (Denver II). The relationship between TELD and AAT subtest scores with variables of age, gender, number of siblings, education status of parents, the output of first words, and the month of gaining walking ability were examined. Of the 40 children diagnosed with enuresis nocturna, 27 (67.5%) delayed the TEDİL recipient language equivalent age, 29 (72.5%) delayed the TEDİL expressive language equivalent age according to chronological age. Articulation skills of 13 (32.5%) of 40 enuretic children included in our study were found to be delayed according to chronological age.