Representation of LGBTI+ characters in Turkey's cinema in the 1990s and afterwards
1990'lar ve sonrasında Türkiye sinemasında LGBTİ+ karakterlerin temsili
- Tez No: 665946
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LALEHAN ÖCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
İnsanlık tarihinin başından beri var olan eşcinsellik olgusu ve LGBTİ+'lar tarih boyunca toplumdan topluma ve dönemden döneme olumlu ya da olumsuz şekilde egemen görüş çerçevesinde değerlendirilmiştir. LGBTİ+ harfleri ile kodlanan kısaltma; lezbiyen, gey, biseksüel, transseksüel ve interseks kelimelerinin kısaltılmış halidir. Sinemanın ortaya çıkmasıyla birlikte LGBTİ+'lar da sinemanın konusu kapsamında temsil edilmişlerdir. 1970'ler ve 1980'de neoliberal politikalar ile birlikte, heteronormatif, toplumsal cinsiyet ve sınıf temelli, ayrımcı, kapitalist dünya düzeni içerisinde LGBTİ+'lar çoğu zaman temsil imkânı bulamamakla birlikte sinemanın dönemlerine göre genellikle güldürü unsuru olarak ya da çeşitli olumsuz özellikler ile dram öğeleri olarak ve ötekileştirilerek sinemada yer almışlardır. Sinema tarihinin bugün ulaştığı noktada LGBTİ+'lar öncesine nazaran daha çok temsil imkânı bulmakla birlikte LGBTİ+'ların temsil biçimleri; üzerine çalışılması gereken bir konudur. Bu çalışmada, 1990'lı yıllarda LGBTİ+ temsillerinin artması sebebiyle Türkiye Sineması'ndan seçilen ve LGBTİ+ karakterler barındıran beş filmin temsil biçimleri incelenmiştir. LGBTİ+'lar ile ilgili genel bir tarihsel çerçeve çizilmiş, ardından toplumsal cinsiyet ve temsil kavramları açıklanmış, filmlerdeki karakterlerin stereotipik temsilleri bu kavramlar ile ilişkilendirilerek filmlerin analizi yapılmıştır. Bu çalışma, sinemada LGBTİ+ görünürlüğünün olumlu bir adım olmasına rağmen LGBTİ+ karakterlerin homofobik, transfobik ve ötekileştirici olan stereotipik temsillerinin nasıl yeniden üretildiğini incelemeyi amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of homosexuality and LGBTI+s, which has existed since the beginning of human history, has been evaluated within the framework of the dominant view positively or negatively from society to society and from period to period. The abbreviation encoded with the letters LGBTI+ is the abbreviation of the words lesbian, gay, bisexual, transgender and intersex. With the emergence of cinema, LGBTI+s were represented within the scope of the subject of cinema. In the 1970s and 1980s, along with neoliberal policies, LGBTI + people in the heteronormative, gendered and class-based, discriminatory capitalist world order often did not have the opportunity to represent, and according to the periods of cinema, they generally took place in cinema either as an element of comedy or with various negative features as elements of drama and by being marginalized. At the point where the history of cinema has reached today, the representation forms of LGBTI+ people, although they find more representation opportunities compared to before, is an issue that needs to be studied. In this study, because of the increased representation of LGBTI+ people in the 1990s, some form of representations in the five films selected from Turkey's Cinema, in which the LGBTI+ characters included, were examined. A general historical framework was drawn regarding LGBTI+s, and then the concepts of gender and representation were explained and associating with these concepts, the stereotypical representations of the characters in the films were analyzed. This study aimed to examine how stereotypic representations of LGBTI+ characters that are homophobic, transphobic, and marginalizing are reproduced, although LGBTI+ visibility in cinema is a positive step.