Lütfi Paşa'nın Tevarih-i Al-i Osman eserindeki müceddidlik algısı ve Yavuz Sultan Selim
Lütfi Pasha's perception of mujaddid (renewer) in the work of the Tevarih-i Al-i Osman and Selim I
  1. Tez No: 665969
  2. Yazar: BETÜL CANPOLAT GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET ZAHİT ATÇIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu tez XVI. yüzyıldaki önemli devlet adamlarından biri olan Lütfi Paşa'nın Osmanlı Devleti'nin kuruluşundan 1553 yılına kadar olan olayları kapsayan Tevarih-i Al-i Osman isimli eserindeki Yavuz Sultan Selim imgesini ele almaktadır. Lütfi Paşa bu eserinin girişinde her yüzyılın başında geldiğine inanılan müceddidlik düşüncesine yer vermiş ve Hz. Peygamber'den kendi dönemine kadar dokuz hükümdarı müceddid ilan etmiştir. Osmanlı Devleti'nden Osman Gazi, I. Mehmed ve Yavuz Sultan Selim olmak üzere üç padişahı müceddid olarak ele almıştır. Bu tez, Lütfi Paşa'nın Yavuz Sultan Selim'i neden müceddid olarak ele aldığını mevcut literatür çerçevesinde açıklamaya çalışacaktır. Bu amaç doğrultusunda birincil kaynak kabul edilen Osmanlı kronik yazarlarının da nasıl bir Selim algısına sahip olduğu incelenerek, Lütfi Paşa ile benzerlikleri ve farklılıkları ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the image of Selim I in Tevarih-i Al-i Osman of Lütfi Pasha, one of the distinguished statesmen of the 16th century, which covers the events from the establishment of the Ottoman Empire to 1553. In the introduction, Lütfi Pasha discusses the idea of mujaddid (renewer), which is believed to have come to the fore at the begining of every century and names nine rulers as mujaddid from the time of Prophet Muhammed to his own time. He includes in the list of mujaddids three Ottoman rulers: Osman Gazi, Mehmed I and Selim I. Within the framework of current literature, this thesis will try to explain why Lütfi Pasha considers Selim I as a mujaddid. To this end, the thesis examines the perspectives of Ottoman history writers on Selim and compares them with that of Lütfi Pasha.