Doğrusal ve doğrusal olmayan yöntemler ile BA bina deprem performansı hesap yazılımı oluşturulması
Development of a software about the seismic performance asessment of RC buildings using linear and nonlinear analysis procedures
- Tez No: 665988
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ ERDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Mevcut binaların deprem performansının değerlendirilmesi için dünyanın çoğu yönetmeliğinde ayrıntılı inceleme yöntemlerinde yer alan doğrusal ve doğrusal olmayan analiz ve değerlendirme yöntemleri kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında, Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği'nde (TBDY2018) esasları verilen doğrusal olan eşdeğer deprem yükü yöntemi ve doğrusal olmayan tek modlu itme yöntemi kullanarak mevcut binaların deprem performanslarının değerlendirilmesi için bir yazılım geliştirilmiştir. Analizde kullanılan yönteme göre TBDY2018'de verilen rijitlik katsayıları hesaplanmış ve binalar SAP2000v20 analiz programında modellenerek yapısal analizi yapılmıştır. Yapısal analiz sonuçları geliştirilen yazılıma aktarıldıktan sonra taşıyıcı elemanlarda kullanılan malzemenin dayanımı, boyuna ve enine donatıların detayları girilmiştir. Program her taşıyıcı elemanın moment eğrilik grafiğini çizmekte, moment dönme grafiğine dönüştürmekte ve ilgili elemanda şekildeğiştirme sınır değerlerini hesaplayarak hesaplanan sınır değerler TBDY2018 kuralları gereği düzeltilen şekildeğiştirme talepleri ile karşılaştırıp elemanın hasar bölgelerini belirlemektedir. Sonuçta her hasar bölgesine düşen eleman sayısı belirlenerek binanın genel performans düzeyine karar verilmektedir. Geliştirilen programda mühendisler yapılan tüm hesapları görebilir ve yönetmelik şartlarını kontrol edebilir. Programın sonuçları piyasada yaygın olarak kullanılan bazı programların sonuçları ile karşılaştırılmış ve benzer sonuçlar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, a software has been developed to evaluate the earthquake performance of existing buildings using linear equivalent static lateral force method and nonlinear single-mode pushover analysis as given in the Turkish Building Earthquake Code (TBEC2018). According to the method used in the analysis, the stiffness coefficients given in TBEC were calculated then the buildings were modeled in SAP2000v20 analysis program and then structural analysis was made. After transferring the results of the structural analysis to the developed software, the strength of the material used in the elements and the longitudinal and transverse reinforcements are entered into the developed software. The program does the moment curvature analysis of each load-bearing structural element and obtains the moment curvature curve, converts it into a moment-rotation curve and calculates the performance limit values of the relevant element. The damage level of the elements are determined by comparing the calculated performance limit values with the deformation demands that are modified in accordance with the TBEC rules, as a result, the number of elements per damage level is determined and the general performance level of the building is determined. In the developed program, engineers can review all the calculations made and check the terms of the code. The results of the program were compared with the results of some programs widely used in Turkey and similar results were found.