Statik itme yöntemiyle bir okul binasının tahkiki ve güçlendirme hesabı
Evaluation and strengthening of a school building by using pushover analysis method
  1. Tez No: 166581
  2. Yazar: TEKİN EKMEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. METİN AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
STATİK İTME YÖNTEMİYLE BİR OKUL BİNASININ TAHKİKİ VE GÜÇLENDİRME HESABI ÖZET Bu çalışmada, öncelikle performans kavramı ve doğrusal olmayan statik analiz yöntemleri anlatılmış daha sonra doğrusal olmayan statik analiz yöntemlerinden kapasite spektrum yöntemi detaylı olarak açıklanmıştır. Uygulama kısmında ise mevcut bir okul binasının statik itme yöntemiyle deprem tahkiki yapılmıştır. Deprem güvenliği yetersiz çıkan bina güçlendirilmiş ve tekrar statik itme analizi yapılarak güçlendirilen binanın performansı belirlenmiştir. Çalışmanın içeriği kısaca şöyledir; Birinci bölümde konuya kısa bir giriş yapılmış ve çalışmanın amacı belirtilmiştir, ikinci bölümde performans kavramı ve deprem hareketinden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde doğrusal olmayan statik analiz yöntemleri anlatılmış daha sonra kapasite spektrum metodu detaylı olarak açıklanmıştır. Çalışmanın dördüncü ve beşinci bölümünde statik itme analizi uygulamaları verilmiştir. Dördüncü bölümde üç katlı mevcut bir okul binasının SAP2000 programıyla statik itme analizi yapılarak kapasitesi belirlenmiş ve deprem talebiyle kıyaslanması yapılmıştır. Yapılan karşılaştırma binanın deprem güvenliğinin yetersiz olduğunu göstermiştir. Beşinci bölümde binanın betonarme perde ilaveleri ile güçlendirilmesi yapılmış ve güçlendirilen binanın statik itme analizi ile kapasitesi belirlenmiştir. Daha sonra bölgede oluşabilecek maksimum depreme göre kapasite-talep kıyaslaması yapılarak binanın performansı tespit edilmiştir. Yapılan güçlendirme sonucunda binanın yatay yük kapasitesinin arttığı ve istenilen performans seviyesine ulaştığı görülmüştür. Altıncı bölümde ise dördüncü ve beşinci bölümde yapılan uygulamalara ait sonuçlar verilmiştir. Ekler kısmında statik itme analizi için oluşturulan bina modellerine girilen mafsalların özellikleri ve kabul limitleri yer almaktadır. Ek A da değerlendirilmesi yapılan binanın kiriş donatıları tablolar halinde verilmiştir. Ek B de XTRACT programında yapılan kesit analizleri sonucunda elde edilen moment eğrilik ilişkileri ve mafsalların kabul limitleri verilmiştir. Ek C de ise PMM mafsallarında gerekli olan kolon ve perdelerin akma yüzeyleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
EVALUATION AND STRENGTHENING OF A SCHOOL BUILDING BY USING PUSHOVER ANALYSIS METHOD SUMMARY In this study, firstly performance concept and nonlinear static analysis methods are described and then capacity spectrum method from nonlinear analysis methods is explained in detail. In the aplication part, earthquake evaluation of an existing school building is made by using pushover analysis method. The building which is not sufficient for earthquake demand is strengthened and pushover analysis is repeated and building performance is determined. Content of this study are these briefly; In first chapter, it is made an introduction to subject and the aim of study is determined. In second chapter, performance concept and earthquake ground motion is mentioned. In third chapter, nonlinear static analysis methods are discussed and capacity spectrum method is explained in detail. Pushover analysis aplications are given in forth and fifth chapter. In forth chapter, pushover analysis of an existing three-storey school building is made by using SAP2000 software and building capacity is determined. And then capacity demand comparison of the building is made. The comparison of capacity and demand of the building is showed that the building earthquake safety is not sufficient. In fifth chapter, the building is retrofitted by adding shear walls in frame plane after that the strengthened building capacity is determined by using pushover analysis method. Afterwards the building performance is determined by comparison capacity-demand according to probable maximum earthquake in the building district. After strengthening, the lateral force capacity of building is increased and the desired performance level is reached. In sixth chapter, the results of fourth and fifth chapter are given. In appendices section, hinge properties and acceptence limits are presented. In Appendix A, beam reinforcements of existing building are presented in tables. In Appendix B, results of section analysis are made in XCTRACT software (moment-curvature relationships) and hinge acceptence limits are given. In Appendix C, interactive curve (PMM) values of columns and shear walls are presented. XI