Türkiye'de nesnelerin interneti (IoT) teknolojisinde sektör önceliğinin belirlenmesi
Determination of priority sector on technology internet of things in Turkey
  1. Tez No: 665999
  2. Yazar: BÜŞRA ÇANAKÇIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ORALHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nuh Naci Yazgan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Günümüz teknoloji çağında sistemlere ayak uydurmak ve rekabet ortamına yer bulabilmek temel gereksinimlerdir. Bu gereksinimler doğrultusunda geleceğe yönelik hızlı gelişmelerden biri de IoT (nesnelerin interneti) sistem katmanıdır. IoT içeriğinde nesne-nesne sistem bileşenlerinin uygulanmasıyla iş gücü kullanımının ve maliyetlerin azaltılıp; verimlilik ve etkinliğin sağlandığı süreçler oluşturulmaktadır. Bu etkileşim sayesinde iş akışları hızlandırılarak gündelik hayatta da birçok kolaylık sağlanmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı Türkiye'de IoT uygulamasında belirlenecek öncelikli alanın seçilmesi, IoT süreç başarısını etkileyen temel ve alt kriterlerin ağırlıklarının belirlenmesi ve karşılaştırılmasıdır. Bu kapsamda Türkiye genelinde Bilişim Teknolojileri alanında görev yapan 51 farklı katılımcının görüşlerinin alındığı anket oluşturulmuştur. Kriter ağırlıklarının belirlenmesi ve alternatiflerin sıralamasının tespit edilmesi için çok kriterli karar verme yöntemlerinden AHP (Analitik Hiyerarşi Prosesi) modeli kullanılmıştır. Superdecisions programı üzerinde yapılan uygulama sonucunda sırasıyla teknik özellikler, pazar potansiyeli ve düzenleyici ortam temel kriterleri önemli olarak tespit edilmiştir. Türkiye'de öncelikli alanlarda yapılması gereken IoT uygulamasının sırasıyla IoT Enerji Yönetimi, IoT Sağlık sistemleri, IoT Lojistik otomasyonu şeklinde gerçekleşmiştir. Bu çalışmada Türkiye'de IoT uygulamasına öncelik verilecek alanın belirlenmesi, bu konuda araştırma yapan kamu, özel sektör çalışanları veya akademisyenlerin yapacağı çalışmalar için temel teşkil etmiş olacaktır. Ayrıca karar vericiler bu çalışma sonuçları yol gösterici bir kaynak olarak kullanılabilecektir.
Özet (Çeviri)
In the age of technology, keeping up with systems and taking part in a competitive environment are the basic requirements. In line with these requirements, one of the intended future developments is a IoT (Internet of Things) system layer. In the content of IoT implementation of thing-thing system components, by reducing labor force and cost, processes are created in which productivity and efficiency is achieved. Owing to this interaction, a lot of convenience has been provided in daily life by accelerating of work flow. The main aim of this work is the selection of the IoT application area of priority in Turkey, determination and comparison of the significance of basic and subaltern criteria affecting of the IoT process success. In this context, a survey was created in which the opinions of 51 different participants working in the field of Information Technology were received all over Turkey. AHP, one of the Multi Criteria Decision Making models, was used to determine each criterion and ranking of the alternatives. As a result of the application on super decision program, Technical specifications, market potential and regulatory environment were determined as important, in this order. IoT applications to be given priority in Turkey has been determined to be IoT Energy Management, IoT Health systems, and IoT logistics automation. This study, determining the priority areas of IoT applications in Turkey, will hopefully form the basis of the research to be done on this subject by public, private sector employees, or academicians. Also, decision markers can use results of this study as a source to provide guidance.