Yüksek eğitimli, ev hanımı annelerin uluslararası göçü: Birleşik Krallık örneği
International migration of highly educated, stay-at-home mothers: The case of the United Kingdom
  1. Tez No: 665998
  2. Yazar: ARZU KIRCAL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL AYTAÇ, PROF. DR. MUSTAFA ÖZBİLGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 307
Özet
Bu doktora tezinin amacı yüksek eğitimli olup, eşlerinin işi nedeniyle Birleşik Krallık'a göç etmiş ve bu nedenle işinden ayrılmış, en az bir çocuklu annelerin tecrübelerini öğrenmektir. Çalışma göçmen, yüksek eğitimli, profesyonel Türk kadınlarının Birleşik Krallık'ta karşılaşabilecekleri engelleri araştırmaktadır. Göçmenler ile ilgili mevcut çalışmaların çoğu nicel yöntemler kullanılarak elde edilen istatistiksel veri setlerine dayanmaktadır. Ayrıntılı vaka çalışmalarına nadir rastlanmaktadır. Bu konuyu irdelemek için araştırma kriterlerine uyan yirmi Türk katılımcı ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirildi. Bu bulguları ilgili uluslararası göç teorileriyle bütünleştiren araştırmacı, ileri kariyer başarısı olan bu yüksek eğitimli Türk kadınlarının geleneksel toplumsal cinsiyet rolleri döngüsünü kırmayı başaramadıklarını, sadece çocuk bakımı sorumluluklarını üstlenmekle kalmayıp aynı zamanda uyumlu bir aile ortamını sürdürebilmek için eşlerinin kariyerine mümkün olan her şekilde yardımcı olduklarını ortaya koymaktadır. Eşleriyle Birleşik Krallık'a taşınmanın bu kadınların kariyer başarısında, mali ve sosyal statülerinde kaçınılmaz olarak bir gerileme ile sonuçlandığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this doctoral thesis was to explore about the experiences of highly educated mothers with at least one child who have left their jobs and have immigrated to the UK because of their spouse's job. The study investigates the barriers that these Turkish women may face in the UK. Research on immigrants has been mostly restricted to quantitative methods which rely on statistical data sets. A search of the literature revealed that qualitative studies are rarely used within the field. In order to examine this issue, in-depth interviews were held with 20 Turkish participants who met the research criteria. Integrating these findings with relevant international migration theories, this doctoral research reveals that those highly educated Turkish women with advanced career success who took part in this research have not managed to break the cycle of traditional gender roles. It also shows that these women have, not only taken care of their children, but also have established a harmonious family environment in order to assist their husbands' career. The findings of this study show that moving to the UK with their spouses inevitably has resulted in a decline in the career success, financial and social status for the participants.