Kompozit kolon- kiriş birleşim noktasının tersinir yükler etkisindeki davranışının deneysel olarak incelenmesi
Experimental evaluation of behavior of composite column- beam connections under cyclic loading
  1. Tez No: 666029
  2. Yazar: FARHAN ABDI ABDILAHI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BENGİ ARISOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Deprem bölgelerinde yapılan çok katlı yüksek binalarda yatay yük taşıyıcı sistemlerde en önemli unsurlardan biri kolon-kiriş birleşim noktalarıdır. Bu çalışmada deney elemanı olarak yüksek katlı çerçeve yapının moment sıfır noktalarındaki iç kolon-kiriş birleşimlerinin tersinir yükler etkisindeki davranışı incelenmiştir. Yapıda deprem esnasında oluşan enerjiye karşı sünek davranış gösterip yaptığı deplasmanlar ile sönümlemeye eğilim göstermezse, birikip artan bölgesel enerji yapının ani göçmesine neden olur. (ERCAN and ARISOY 2016). Ani kırılmayı önlemek ve mukavemet ve süneklik gereksinimlerini karşılamak için yapılardaki kiriş-kolon düğüm noktaları için uygun bir yaklaşım ile güçlendirilmesi gereği ortaya çıkmaktadır. Bu yüksek lisans tez çalışmasında belirlenen amaç doğrultusunda 1/2 ölçekte üç adet iç kolon-kiriş birleşimi hazırlanmıştır. Deney elemanlardan bir tanesi referans elamanıdır, ikinci eleman I kesitli çelik profili kolon içine yerleştirip kompozit kolon betonarme kiriş birleşim elaman tasarlanmıştır ve üçücü eleman çelik korniyer ( köşebent) kullanarak güclendirilmiş eleman tanıtılmıştır. Ege Üniversitesi Yapı Mühendisliği Laboratuvarı'nda yer alan yükleme çerçevesini kullanarak tanımlanan elemanlar deprem yükünü temsil eden tersinir tekrarlı yüke tabi tutulmuştur. Deneyden elde edilen sonuçları kıyaslamak amacıyla ABAQUS paket programı ile sonlu eleman modelleri oluşturulup nümerik analizlari yapılmıştır. Ve son olarak, birleşim noktaları dayanım, süneklik ve enerji tüketimi açısından karşılaştırılıp değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
column-beam joints are one of the most important elements in horizontal load bearing systems in multi-storey buildings constructed in earthquake zones. In this study, the behavior of inner column-beam joint element at moment zero points high-rise frame structure was experimentally investigated under the effect o reversible loads. If the structure does not show a ductile behavior against the energy generated during the earthquake and does not tend to damp with displacements, the accumulated and increasing regional energy causes instant collapses of the structure (ERCAN and ARISOY 2016). In order to prevent sudden frailure and to meet the strength and ductility requirements, it is necessary to strengthen the beam-column joints in the structures with an appropriate approach. in this master thesis study, towards the predetermined objectives three inner column-beam joints in 1/2 scale were prepared.One of the experimental elements is indicated as reference element, the second element is designed as composite column-beam joint element by empending I-section steel profile into the column and the third element is defined as a strengthening element by using a steel angles. The elemants were subjected reversible repetitive loads representing the earthquake load using the loading frame in the structural engineering laboratory at Ege University. In order to compare the results obtained from the experiment, finite element models were created with ABAQUS package program and numerical analysis was performed. And finally, the strength of the joints, ductility and energy dissipation capacity are compared and evaluated.