Kompozit düğüm noktalarının malzeme bakımından doğrusal olmayan analizi
Materially nonlinear analysis of composite joints
  1. Tez No: 757884
  2. Yazar: KHALED AKEEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ AKIN DÜZGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Bu çalışmada, mimari taleplerden dolayı herhangi bir kattaki kolonların çıkarılmasıyla, bu katın üzerindeki kolonların ana kirişin üzerine gelmesi durumunda bu kompozit birleşim noktasının deprem yükleri altında malzeme bakımından doğrusal olmayan davraşının incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışmada kompozit düğüm noktalarının malzeme bakımından doğrusal olmayan davranışı doğrusal olmayan itme analizi ve doğrusal olmayan zaman tanım alanı yaklaşımı kullanarak parametrik olarak incelenmiştir. Bulgular: Doğrusal olmayan zaman alanı analizi sonuçları ile karşılaştırıldığında, doğrusal olmayan itme analizinde, betonarme kolon-kiriş birleşimlerinde daha büyük yer değiştirme, eğilme momenti ve kesme kuvveti değerleri elde edilmiştir. Sonuçlar bina performans seviyeleri açısından değerlendirildiğinde, itme analizi sonucunda, bazı betonarme kolonlar ve kirişler göçme bölgesindedir. Ancak çelik kirişler sınırlı hasar bölgesinde kalmıştır. Diğer taraftan, zaman tanım analizi sonucunda kolon ve kirişlerden hiçbiri göçme bölgesinde değildir. Sonuç: Betonarme çerçeveye çelik kiriş eklenmesi durumunda binanın deprem altında performansı betonarme kiriş eklenmesine kıyasla daha olumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, it was aimed to examine the non-linear behavior of composite joints when the columns on any floor were removed due to architectural demands under earthquake loads. Method: In this study, the materially nonlinear behavior of composite joints was analyzed parametrically using nonlinear pushover analysis and nonlinear time history analysis. Findings: In nonlinear pushover analysis, larger displacement, bending moment and shear force values were obtained in reinforced concrete column-beam connections when compared with the results of nonlinear time history analysis. When the results are evaluated in terms of building performance levels, as a result of the pushover analysis, some reinforced concrete columns and beams were in the collapse zone. However, the steel beams remained in the limited damage zone. On the other hand, as a result of the time history analysis, none of the columns and beams were in the collapse zone. Results: In the case of adding a steel beam to the reinforced concrete frame, the performance of the building under earthquake was found to be more positive than adding a reinforced concrete beam.