Müziğin COVID-19 kliniklerinde çalışan hemşirelerin bakım davranışlarına ve tükenmişlik düzeylerine etkisi
The effect of music on care behaviors and burnout levels of nurses working in COVID-19 clinics
- Tez No: 666039
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU EREK KAZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Araştırma, müziğin COVID-19 kliniklerinde çalışan hemşirelerin bakım davranışlarına ve tükenmişlik düzeylerine etkisinin incelenmesi amacıyla kendi kendine kontrollü müdahale çalışması olarak yapılmıştır. Araştırmanın yapılabilmesi için gerekli Etik kurul ve hastane izinleri alınmıştır. Araştırmanın örneklemi, 1 Eylül-1 Aralık 2020 tarihleri arasında, Ankara Şehir Hastanesi Genel Hastane'de, yataklı kliniklerden Göz, KBB, Gastroenteroloji, Genel Cerrahi ve Plastik Cerrahi Kliniği'nde COVID-19 hastalarına bakım veren, gündüz vardiyasında çalışan ve örneklem seçim kriterlerine uyan gönüllü 38 hemşireden oluşmuştur. Yoğun Bakımlar, Psikiyatri klinikleri, Acil Servis, Poliklinikler ve Yanık Ünitesi, özellikli klinikler olması nedeniyle araştırma dışı bırakılmıştır. Araştırmanın verileri, Hemşirelerin Tanıtıcı Özelliklerine İlişkin Anket Formu, Hemşirelerin Müzik Tercihlerini Belirleme Formu ile Bakım Davranışı Ölçeği-24 ve Maslach Tükenmişlik Ölçeği ile toplanmıştır. Araştırmada hemşirelere sekiz hafta boyunca her gün, gündüz vardiyasında, 30 dk olacak şekilde, en çok tercih ettikleri tür olan klasik müzik dinletilmiş ve müzik dinletisinden önce ve sonra bakım davranışları ve tükenmişlik ölçeği uygulanarak, müziğin etkisine bakılmıştır. Araştırmada veriler SPSS 17.0 programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra Wilcoxon işaret testi, Bağımlı t-testi, Spearman'ın sıra sayıları korelasyon katsayısı, Student's t testi ve çoklu değişkenli doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a self-controlled intervention study to examine the effect of music on care behaviors and burnout levels of nurses working in COVID-19 clinics. This study was carried out with the approval of the hospital and ethical committees. Study sample was consisted of thirty-eight volunteer nurses who were working with COVID-19 patients at day shift of Ankara City Hospital General Hospital's inpatient departments of Ophthalmology, Otorhinolaryngology, and Gastroenterology, General Surgery and Plastic Surgery Clinics at 1 September – 1 December, 2020 and meeting the inclusion criteria. Intensive care units, psychiatry clinics, emergency department, outpatient clinics and burn unit were excluded because they were specialized departments. Study data was collected with the Questionnaire for the Nurses' Descriptive Characteristics, the form for determining the Music Preferences of the Nurses, the Caring Behaviors Inventory-24 and the Maslach Burnout Scale. During the study, nurses were listened to classical music, which was their most preferred type, for 30 minutes every day at the day shift for 8 weeks, and the impact of music was examined by applying caring behaviors and burnout scale before and after the music. Data of the study was examined with SPSS 17.0 program. During the analyses of the data, along with descriptive statistics, Wilcoxon sign test, Dependent t-test, Spearman's rank correlation coefficient, Student's t test and multivariate linear regression analysis were used.