Comparison of the effect of core stabilization training in addition to deep cervical training in patients with chronic neck pain
Kronik boyun ağrısı olan hastalarda derin servikal fleksör eğitimine ek kor stabilizasyon eğitiminin etkisinin karşılaştırılması
- Tez No: 666038
- Danışmanlar: PROF. DR. RASMİ MUAMMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Boyun ağrısı, genel popülasyonda çok yaygın bir sorundur ve kas-iskelet sistemi problemlerinde bel ağrısından sonra en sık görülmede ikinci sırada yer alır. Bu tezin amacı, kronik boyun ağrısı olan hastalarda geleneksel tedavi, servikal stabilizasyon egzersiz yaklaşımı ve servikal stabilizasyona ek core stabilizasyon egzersizini karşılaştırmaktır. Çalışmamız 45 boyun ağrısı olan hasta üzerinde yapılmıştır. Hastalar randomizasyon yöntemi ile 3 gruba ayrıldı. Birinci gruba (n = 15) konvansiyonel terapi ve izometrik boyun egzersizleri, ikinci gruba (n = 15) geleneksel tedavi ve derin servikal fleksör eğitimi, üçüncü gruba geleneksel tedavi ve boyun ve kor bölgenin stabilizasyon egzersizleri verildi ( n = 15). Egzersiz programları dört hafta, haftada üç gün 45 dakika uygulandı. Her üç gruptaki vakaların demografik verileri kaydedildi. Ağrı yoğunluğunu değerlendirmek için Numerik Ağrı Derecelendirme Ölçeği ile ölçülmüştür. Duruş, Reedco Duruş Analizi kullanılarak değerlendirildi. Servikal ROM, bir gonyometre kullanılarak değerlendirildi. Boyun Engellilik İndeksi, boyun ağrısı olan hastaların günlük aktivitelerini gerçekleştirme yeteneklerini değerlendiren bir öz değerlendirme formudur. Sağlık durumu SF-36'yı değerlendirdi. Tüm veriler istatistiksel yöntemle analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Neck pain is a very common problem in the general population and ranks second most frequently to musculoskeletal problems after low back pain. The aim of this thesis is to compare the conventional therapy, cervical stabilization exercise approach and core stabilization exercise in addiction to the cervical stabilization in patients with chronic neck pain. Our study was conducted on 45 patients with neck pain. Patients were divided into 3 groups by randomization method. Conventional therapy and isometric neck exercises to the first group (n=15), conventional exercise and deep cervical flexor training to the second group (n=15), conventional treatment and stabilization of the neck and core region were studied to the third group (n=15). The exercise programs were applied for four weeks, three days a week for 45 minutes. The demographic data of the cases in all three groups were recorded. Verbal Numeric Pain Scale was measured to assess pain intensity. The posture were evaluated using the Reedco's posture scale. Cervical ROM was evaluated using a goniometer. Neck Disability Index is a self-assessment form which evaluate the ability of patients with neck pain to perform daily activities. Health status assesed the SF-36. All data were analyzed by statistical method.