Genç yetişkinlerin romantik ilişki inançlarında otomatik düşüncelerin, beden algısının, duyguları ifade etme eğilimlerinin rolü
The role of automatic thoughts, body perception tendencies to express emotions in the romantic relationship beliefs of young adults
  1. Tez No: 666041
  2. Yazar: ÖZGE ÇELER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM TAGAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu araştırmanın amacı, genç yetişkinlerin romantik ilişki inançlarında otomatik düşüncelerin, beden algısının ve duygularını ifade etme eğilimlerinin rolünü belirlemektir. Araştırmada regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2018-2019 eğitim öğretim yılında Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nin farklı fakültelerinde öğrenim gören 433 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri, Küçükarslan ve Gizir (2012), tarafından Türkçe'ye uyarlanarak geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılan“Romantik İnançlar Ölçeği (RİÖ)”, Kuzucu (2006) tarafından geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılan“Duyguları İfade Ölçeği (DİÖ)”, Aydın ve Aydın (1990) tarafından geliştirilen“Otomatik Düşünceler Ölçeği (ODÖ)”, Hovardaoğlu (1992) tarafından ölçeğin geçerlik ve güvenilirlik çalışmaları yapılan“Beden Algısı Ölçeği (BAÖ)”ve araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”ile toplanmıştır. Ölçeklerin bu çalışmadaki geçerliliklerini ölçmek üzere faktör analizi yapılmış ve faktör yapıları beklenilen dağılımı göstermiştir. RİÖ'nün cronbach's alpha güvenirlik katsayısı .85, DİÖ'nün cronbach's alpha güvenirlik katsayısı .74, ODÖ'nün cronbach's alpha güvenirlik katsayısı .95 ve BAÖ'nün cronbach's alpha güvenirlik katsayısı .94 olarak hesaplanmıştır. Verilerin çözümlenmesinde yüzde, frekans, standart sapma, bağımsız örneklemler için t testi ve regresyon analizi kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi ise .05 olarak kabul edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre genç yetişkinlerin romantik ilişki inançları ölçeğinin“aşk bir yolunu bulur”alt boyutunun cinsiyet (kadın olma) ile negatif, ilişkinin varlığı ile pozitif yönde anlamlı bir ilişkisi olduğu sonucu bulunmuştur. Elde edilen bir diğer bulguya göre genç yetişkinlerin romantik ilişki inançları ölçeğinin“ilk ve tek”alt boyutunun otomatik düşünceler alt boyutu olan“şaşkınlık ve kaçma fantezileri”ile pozitif yönde,“kişisel uyumsuzluk ve değişme istekleri”ve“cinsiyet (kadın olma)”ile negatif yönde anlamlı bir ilişkisi olduğu görülmüştür. Araştırmanın diğer bir bulgusuna göre genç yetişkinlerin romantik ilişki inançları ölçeğinin“idealleştirme”alt boyutunun otomatik düşünceler alt boyutu olan“yakınlık ve izolasyon”ile pozitif yönde,“kişisel uyumsuzluk ve değişme istekleri”ve“cinsiyet (kadın olma)”ile negatif yönde anlamlı bir ilişkisi olduğu görülmektedir. Araştırmadan elde edilen son bulguya göre genç yetişkinlerin romantik ilişki inançları ölçeğinin“ilk görüşte aşk”alt boyutunun otomatik düşünceler alt boyutu olan“yakınlık ve izolasyon”ve“beden algısı”ile pozitif yönde,“cinsiyet (kadın olma)”ile negatif yönde anlamlı bir ilişkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the role of automatic thoughts, body perception and tendencies to express emotions in the romantic relationship beliefs of young adults. Regression analysis was used in the research. The study group of the research is 433 university students who studied in different faculties of Mehmet Akif Ersoy University in the 2018-2019 academic year. The data for the research collected by Küçükarslan and Gizir (2012) with the scale of romantic relationship beliefs that were adapted to Turkish language conducted studies of validation and reliability. Kuzucu (2006) conducted a validation and reliability study on the scale of expression of emotions. The scale of automatic thoughts Was developed by Aydın and Aydın (1990). Hovardaoğlu (1992) conducted a validation and reliability study on the scale of body perception; and the personal information form was developed by the researcher. Factor analysis was performed to measure the validity of the scales in this study and the factor structures showed the expected distribution. Cronbach's alpha reliability coefficient of the scale of romantic relationship beliefs is calculated as .85, Cronbach's alpha reliability coefficient of the scale of expression of emotions is calculated as .74, Cronbach's alpha reliability coefficient of the scale of automatic thoughts is calculated as .95, Cronbach's alpha reliability coefficient of the scale of body perception is calculated as .94. The percentage, frequency and standard deviation were used in the analysis of data. The T test and regression analysis were used for analysis of independent variables. The significance level of 0.05 was used in this study. According to the findings of the study, it was found that the sub-dimension (love Will find a way) of the scale of romantic relationship beliefs of young adults is negatively related to gender (being woman) and positively related to the presence of the relationship. According to another finding, first and only sub-dimension of the scale of romantic relationship beliefs of young adults has a positive relation with sub-dimension of automatic thoughts. Confusion and escape fantasies also has a significant negative relation with personal incompatibility, desires to change and gender (being woman). Another finding of this research is a positive relation seen with sub-dimension of automatic thoughts“intimacy and abduction”of sub-dimension“idealisation”of the scale of romantic relationship beliefs of young adults and significant negative relation seen with personal incompatibility, desires to change and gender (being woman. The last finding from the research is the positive relation between '“body perception”and“intimacy and abduction”sub-dimension of automatic thoughts, which is a sub-dimension of " love at first sight of the scale of romantic relationship beliefs of young adults and significant negative relation found with gender (being woman).